Svátek má: Svatoslav

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Každý válečný konflikt je založen na lži

Zbořil: Každý válečný konflikt je založen na lži

<< VIDEO >> Máme válečné konflikty, máme války, ale otázkou je jak vzniká v současné době propaganda. Není to ale vždy jen válečná lest jako v dobách Trojské války?

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
4. března 2023 - 02:20

Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?

„Máte pravdu, lest vzniká od nepaměti, válečné lsti vznikají vždy téměř obdobným způsobem. Nejenom, že Danajští věnovali koně Trojanům, z kterého pak vylezli bojovníci,  kteří Trojany pobili, ale už  u Mistra Suna, čínského klasika války, najdeme podobné věci.

Ale kdybychom vzali třeba jen celých posledních dva a půl tisíce let, tak zjistíme, že války se vedou a vyhrávají za pomocí lží. Nedávno jsem viděl anglický film, kde se vzpomínalo na vylodění v Normandii a moto tohoto filmu bylo, že to byla perfektně připravená operace postavená na lži, jejímž cílem bylo oklamání nepřítele. A já jsem si přitom uvědomil, že vlastně celá druhá světová válka byla takto vedena. Incident u slezského města  Gliwice/Hlivice, licitace okolo Mnichova a smlouvy Molotov-Riebbentrop…, my vlastně ani nevíme, co se odehrávalo v generálských kruzích jak na německé straně, tak na straně Spojenců, jaké lsti používali, jak se proti nim bránili a jak se s nimi vypořádali. Pohádky o šifrujícím a dešifrujícím vynálezu Enigma jsou jenom částí velkého příběhu z let druhé světové války, který ale začínal už někdy koncem dvacátých let 20. stol.Co byl Pearl Harbor? Byla to jen dobře utajená lež, která pak posloužila shodou okolností  napadené straně, aby se mohla lépe bránit? Možná, že dokonce Pearl Harbor, říkají autoři politických fikcí, byl připravenou lstivou akcí schválenou americkým prezidentem, aby se dosáhlo toho, že Spojené státy vstoupily do bojů druhé světové války,“ připomíná Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

V současnosti se v podobných lžích pokračuje…

To samé se dá najít kdekoliv na světě, i okolo menších konfliktů. A stále jde o jedno a totéž. Ne o dezinformaci, která dnes  slouží jako lež an sich. Není to jen nesmysl, ale jde přeci o lež, která je použita k oklamání nepřítele za účelem dosáhnout prospěchu jedné strany. A o to stále běží.
 
Co je to Nord Stream 2?  Je to už na první pohled zcela jasná záležitost, ale neustále se pracuje s několika legendami, s několika verzemi jednoho příběhu. A jak se to liší od ztráty malajsijského letadla někde nad Indickým oceánem a nebo sestřelením malajsijského letadla někde nad Ukrajinou? Stačí  jedna raketa, která přiletí, nebo letí údajně z východní strany na západ a dopadne do Polska, aby to mohlo vyvolat další světový konflikt.

To znamená, že tam kde se chce válčit, tak se lže zcela bezostyšně a jevištěm tohoto představení může být třeba Rada bezpečnosti OSN nebo Valné shromáždění této organizace národů a států.  Jen mezinárodně-politický realismus by nás mohl varovat, že se tak v naší době činí většinou s velmi malou dávkou fantazie,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXXZrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
71%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%