Svátek má: Otýlie

Zprávy

Velikost textu:

Die Welt: Bidenovy neúspěchy z něj dělají „chromou kachnu“

Die Welt: Bidenovy neúspěchy z něj dělají „chromou kachnu“

Prezidentství Joe Bidena je spojeno s mnoha různými problémy, píše Die Welt. Selhání v boji proti pandemii, chybějící soudržná strategie vůči Číně, chaos v Kongresu a krize na hranicích s Mexikem snížily hodnocení tohoto politika.

Joe Biden, americký prezident
20. října 2021 - 10:42

Jak noviny poznamenávají, pokud příští rok demokraté ztratí většinu ve Sněmovně reprezentantů, pak Biden riskuje, že se stane „chromou kachnou“.

Americký prezident Joe Biden čelí řadě výzev, píše Die Welt. Poslední byl chaos v Kongresu vyvolaný debatou o přijetí Bidenova mnohamiliardového klimatického a sociálního programu. Dva demokratičtí senátoři byli proti, což znemožnilo podpořit program. Jak noviny poznamenávají, nedůvěra v Demokratickou stranu vzrostla natolik, že nyní jsou problémy i se schválením mnohem levnějšího a kontroverznějšího programu infrastruktury.

Demokratům vždy vadilo, když Donald Trump navrhl uvalit sankce proti Číně, ale nyní si uvědomili, že měkký kurz směrem k Pekingu nefunguje. Biden hovoří o potřebě změny, ale během osmi měsíců ve funkci prezidenta nikdy nenavrhl soudržnou strategii vůči ČLR, poznamenává Die Welt. Ve skutečnosti Biden pokračuje v kurzu svého nemilovaného předchůdce Trumpa, aniž by zrušil obchodní cla, která zavedl. Šéfka ministerstva financí USA Janet Yellenová nedávno poznamenala, že cla na dovoz z Číny poškozují americké spotřebitele.Dalším problémem je pandemie koronaviru, píše se v článku. Od začátku epidemie dosáhl počet obětí ve Spojených státech již 700 tisíc lidí. Je třeba poznamenat, že úmrtnost ve Spojených státech je dvakrát vyšší než například ve Spolkové republice Německo. Současně 4. července Biden v Bílém domě řekl, že „ dnes jsme více než kdy jindy blízko nezávislosti na tomto smrtelném viru“. Toto prohlášení se však ukázalo jako předčasné, poznamenává Die Welt: na konci července musel Biden při veřejných vystoupeních znovu nosit masku. Pouze 56% americké populace je v současné době plně očkováno proti koronaviru. Mnoho Američanů vládě nevěří. Pandemie odhalila nedostatky ve zdravotnictví a snížila délku života. Testy PCR jsou nyní prakticky nedostupné a jsou také výrazně dražší než v jiných vyspělých zemích.


Slabou stránkou Bidenovy administrativy je migrační politika, říká Die Welt. Krize na hranicích s Mexikem dosud nebyla vyřešena: v červenci a srpnu zaznamenala americká pohraniční služba 200.000 pokusů o nelegální překročení americko-mexické hranice. Současně se Bidenův kurz migrace ve skutečnosti neliší od kurzu jeho předchůdce Donalda Trumpa: Biden využívá situaci s pandemií jako záminku k deportaci jakékoli osoby, která se pokouší překročit hranice.

 
Popularita a vysoká hodnocení, s nimiž se Biden ujal prezidentského úřadu, už dávno zmizely, píše Die Welt. Svou nekonzistentní politikou koronaviru a nedodržováním slibů kampaně ztratil významnou část důvěry veřejnosti. Podle Gallupova ústavu kleslo Bidenovo hodnocení na 43%. Jak noviny poznamenávají, pokud příští rok demokraté ztratí většinu ve Sněmovně reprezentantů, pak se z Bidena stane „chromá kachna“.

(rp,prvnizpravy.cz,welt,foto:arch.)