Svátek má: Andrea

Komentáře

Michal Kraus

ekonom a politik

Přijde se Petr Šimůnek omluvit?

Když před pár dny dříve poměrně seriózní Hospodářské noviny „rozjely“ rádoby kauzu Sportcentra Harrachov způsobem, za který by se nemusel stydět ten nejhrubší bulvár, nevěřil jsem svým vlastním očím.


Když se do té neuvěřitelné snůšky drbů, pomluv, nepravd a polopravd a odborně zcela nesmyslných tvrzení zapojil osobně i šéfredaktor deníku Petr Šimůnek svým článkem 99 slov, z nichž více než polovina jsou nepravdy, nevycházel jsem z údivu.

O způsobech novinářské „interpretace“ faktů nejlépe svědčí postup hlavního aktéra celé kauzy redaktora Blažka. Skoro se dá říct nomen omen, neboť rčení „lže, jak stará Blažková“
bylo vždy synonymem pro prolhanou drbnu.

Styl pana redaktora je na hony vzdálen novinářské etice, ale na to už si v české kotlině pomalu zvykáme, ale navíc vychází ze záměrné manipulace s nepravdivými či neověřenými fakty, a to i tehdy, kdy jsou mu známa fakta ověřená a pravdivá.

Přestože jsem mu dosti polopaticky vysvětloval kauzu Kravaře, o níž psal dříve, a to, že tato akce nikdy nebyla součástí „dělení medvěda“, o kterém pan redaktor rád, ale zcela neodborně a tudíž nepravdivě píše, a navíc byla schvalována v průběhu let 2006-2008, tedy v době , kdy už jsem v parlamentu nebyl, nebránilo mu to psát, že Aquapark Kravaře byl dílem známého „porcovače medvěda“ Michala Krause. O jeho „serióznosti“ nejlépe svědčí fakt, že v Hospodářských novinách neuveřejnil jediný z argumentů, které jsem mu sdělil a které prokazatelně vyvracely jeho bludy a citoval pouze jednu jedinou větu, která s uvedenou akcí nijak nesouvisela.

Zřejmě namlsán „úspěchem“ ze svého rozsáhlého povídání o „porcování medvěda“, bohužel plného nepravd, polopravd, neodborných tvrzení a faktických nesmyslů se rozhodl přitvrdit. Na svět přišla kauza „ Sportcentrum Harrachov“. Pan redaktor stylem jemu vlastním „vykombinoval souvislost“ mezi zakoupením bytu mého syna v domě, který stavěla společnost PV Real a přidělením dotace občanskému sdružení Sportcentrum Harrachov, jehož členové byli shodou okolností totožní  s majiteli stavební firmy. Aby souvislosti vznikly, uvedl opět celou řadu nepravd, polopravd a časově zkreslených údajů. Přestože jsem mu nabídl odpovědět na jeho dotazy formou rozhovoru a zaslal jsem mu svou mailovou adresu s tím, že do druhého dne odpovím, rozhovor, z něhož je zcela patrné a zřejmé, jak se věci mají, nevyšel.A to přesto, že jej obdržel včas. Místo něj pan redaktor uveřejnil následující den část naší konverzace prostřednictvím SMS, samozřejmě účelově upravený tak, že některé otázky a odpovědi, které by jej usvědčily ze lži neuveřejnil.

Vzhledem k tomu jsem prostřednictvím svého právního zástupce zaslal příslušnému nakladatelství žádost o opravu a omluvu, termín by měl skončit dne 23.4.2010. O „úrovni“ pana redaktora svědčí, že tuto žádost nazval jakýmsi výhružným dopisem a v tvrzení dalších  svých nepravd neustal. V úterý 20.4. se na mě obrátil prostřednictvím této SMS : „ Dobrý den,pan Paroubek dnes HN řekl,ženám určitě dáte doklady o koupi bytu od PV Real. A ať vás zkusíme požádat. Tak to zkouším… Děkuji.“

Po té, co jsem si toto sdělení ověřil u Jiřího Paroubka, který řekl, že doklady ke koupi bytu rád ukážu, nikoli dám, jsem panu redaktorovi odpověděl : „ Pane Blažku, v zájmu zachování morální integrity a duševní hygieny se s vámi nehodlám vůbec setkat, natož vám cokoli dávat. V pátek 23.4.2010  končí zákonná lhůta pro uveřejnění omluvy a opravy nepravdivých údajů uveřejněných v HN. Pokud se alespoň pokusíte být seriózním deníkem, jistě tak učiníte. Navrhuji proto, že v pondělí 26.4.2010 v kanceláři mého právního zástupce v 10.00 se potkám s vaším šéfredaktorem Petrem Šimůnkem. Po dohodě, jakým způsobem odstraní HN škody, které napáchaly na mém dobrém jménu, jsem mu dát k nahlédnutí dokumenty, z nichž je zřejmé, že vše, co jsem řekl, je pravda.“
      
Konverzace dále pokračovala takto :
Blažek : „Bohužel nedělám šéfredaktorovi program, budete se s ním muset dohodnout sám.“
Kraus : „  Vaše noviny píší bludy, na šéfredaktora na rozdíl od vás, nemám kontakt. V pondělí
                 v 10.00 jej na uvedené adrese čekám i s dokumenty.“
Blažek : „ Pak vám nezbývá, než si ten kontakt, v rámci zachování morální integrity, opatřit.
                 Telefonní seznam jistě máte, nechte se přepojit na jeho asistentku, která mu
                 program domlouvá.“
Kraus : „ Odpovědným za celou „kauzu“ jste vy. Já nelicituji. Svou nabídku jsem učinil  a
                v pondělí čekám.Když vám nečiní problémy porušovat listovní tajemství
                zveřejňováním  mých SMS bez mého vědomí a souhlasu v HN, jistě zvládnete
                 přeposlat mou SMS svému šéfovi. A to tím spíše, že svoje požadavky opíráte o
                 slova šéfa mého.
Blažek : „ 603……(pozn.autora – zřejmě číslo mobilu na šéfredaktora ). Domluvte se sním
                sám. Nejste můj direktor,nebudu vám dělat sekretářku.“
Kraus : „  Nejsem ani člověk, kterého lze beztrestně, jen na základě vašich mýtů, veřejně
                obviňovat . Vše jste to rozpoutal vy, tak to taky dejte do pořádku. Jak už jsem řekl,
                v pondělí čekám na uvedeném místě v daný čas.Za škody každého subjektu je
                zodpovědný šéf, tak se tam, mládenci, dohodněte.“

Další odpověď přes SMS už nedorazila, za to dnes, tedy druhý den poté, co jsem prokazatelně nabídl šéfredaktorovi HN nahlédnout do dokumentace, která usvědčuje jeho deník ze lží, vyšel v Hospodářských novinách další článek, plný žalovatelných lží. Pan redaktor Blažek se dokonce neštítí napsat : „Kraus však dál tají, jak k bytu přišel a kdo ho platil. Stačí málo, aby Michal Kraus ukončil dohady, jak jeho rodina přišla k třímilionovému apartmánu v Harrachově. Bývalý poslanec ČSSD, jenž má nyní velkou šanci na návrat do sněmovny, však nechce vysvětlovat vůbec nic - hypoteční smlouvu neukáže a potvrzení o splátkách také ne.“

Obrázek nechť si učiní každý sám. Já osobně podávám další žádost o omluvu a opravu. Jak dlouho ale budeme nuceni trpět tyto nestoudnosti prolhaných, neobjektivních, nečestných osob, které jen zneužívají toho, že mohou na stránkách svých plátků psát, co se jim zachce?

Pro Prvnizpravy.cz
Michal Kraus