Svátek má: Ilona

Komentáře

Marie Benešová

ministryně spravedlnosti

K zákonu o státním zastupitelství

Není pravda, že bychom vůbec neakceptovali připomínky Nejvyššího státního zastupitelství.

Ministerstvo spravedlnosti se ohrazuje proti slovům nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, že je návrh zákona o státním zastupitelství připraven za účelem rychlého přeobsazení funkcí nejvyššího a vrchních státních zástupců. Konkrétní parametry představí ministerstvo po skončení připomínkového řízení.

Není pravda, že bychom vůbec neakceptovali připomínky Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ). V přechodných ustanoveních, jež budou upravena variantně, jsme na některé připomínky NSZ a Unie státních zástupců reagovali. Také dolaďujeme, aby byl omezen vliv ministra spravedlnosti při výběru soudce (nezávislého člena výběrové komise). Návrh zákona o státním zastupitelství předložíme tak, že bude reagovat na některé obavy, které NSZ vyslovilo.

V současné době odbavujeme jedny z posledních připomínek a jsem ráda, že se nám podařilo vypořádat připomínky tak, že zákon budeme na vládu předkládat bez vážnějších rozporů. Veřejnost jsme s návrhem zákona seznámili na TK, protože chceme takové legislativní procesy dělat transparentně. Změnu, po které se léta volá, jsem tedy představila a není nic nového, že chceme především zabránit tomu, aby mohl být nejvyšší státní zástupce, tak jak je to dnes, odvoláván bez udání důvodu. Sama jsem se stala obětí takové právní úpravy.

Marie Benešová