Svátek má: Klára

Komentáře

Květen přinesl rekordně nízkou nezaměstnanost

Trh práce si již řadu měsíců sahá na nové rekordy a ani letošní květen nebyl výjimkou. Podíl nezaměstnaných dosáhl nového rekordu 3.0%, stejně jako počet nezaměstnaných, který klesl pod 230 tisíc.

Čím dál tím zřetelnější jsou ovšem limity, na něž trh práce naráží. V samotném květnu klesl počet lidí bez práce o 13 tisíc, což byl pro tento měsíc nejslabší pokles od krizového roku 2009. Při hodnocení tohoto čísla je třeba brát v potaz, že právě v květnu obvykle vrcholí sezónní aktivita na trhu práce, která vede aspoň ke krátkodobému poklesu nezaměstnanosti i v době slabší ekonomické aktivity. Nízký pokles nezaměstnanosti v letošním květnu má jedinou příčinu. Na trhu práce zoufale chybí jakékoliv volné kapacity, což prohlubuje nerovnováhu mezi nabídkou a poptávkou. Počet volných pracovních míst naopak meziměsíčně vzrostl o nevídaných 16 tisíc.
 
Míra nezaměstnanosti se v dalších měsících bude pohybovat na hranici 3% a pod ní již výrazně nepůjde. S nedostatkem pracovních sil se bude potýkat převážná většina podniků, což povede ke snižování tempa růstu jejich tržeb a potažmo oslabování růstu celé ekonomiky. Nepřijde-li hlubší ekonomická krize, jíž zatím nic nenasvědčuje, bude se muset česká ekonomika vyrovnat s problémem nedostatků pracovníků reformou své vnitřní struktury. Ta si vyžádá delší čas a bude i do jisté míry bolestivá. Ne všechny podniky ustojí mzdové tlaky, které budou strukturální reformu provázet.
 
Pavel Sobíšek