Svátek má: Jonáš

Komentáře

Léto nás inflace nezbaví

Začíná léto, ale trápí nás inflace. Je třeba proti ní bojovat všemi dostupnými prostředky, tedy pro nás dostupnými prostředky.

Konečně se musí probudit vláda a začít radikálně snižovat deficit státního rozpočtu. Dosud byla aktivní jen centrální banka. Mám ale strach, že její aktivita brzy skončí.

Prezident Zeman včera řekl, že „terapie, kterou zvolila banka, byla objektivně neúspěšná“ a že si přeje, aby nový guvernér Michl ukončil zvyšování sazeb. K tomuto svému záměru prezident výrazně přispěl i výběrem nově jmenovaných členů bankovní rady. V nedělním rozhovoru na Prima CNN to zesílil slovy, že 16% inflace je důsledkem politiky zvyšování úrokových sazeb. To však musí rozumní ekonomové rezolutně odmítnout. Za to prezidenta asi pochválí jenom pan Švejnar.



Významný podíl na zpravodajství má karlovarský filmový festival. Dozvíme se i to, že se při sobotní slavnostní večeři v Puppu podával lososový pstruh s marinovanou baby řepou a s koprovým tvarohem. Nebyl jsem tam, ale prolistoval jsem objemný katalog filmového festivalu. Když čtu zkrácené osnovy filmů, zdá se mi, že si tam dali sraz progresivisté celého světa. Zaujala mne ale i jedna zdánlivá maličkost. Filmy mají v katalogu uvedený i stát, kde film vznikl. V drtivé většině případů to však není jen jeden stát. Byly to dva, tři, čtyři, jednou i pět států. Vidím v tom propagaci kosmopolitismu proti národnímu státu. Nikdo mi nevysvětlí, že jde o autentickou spolupráci. Je to móda, která má něco naznačit. Znamená to, že už nemůže být natočen film italský, švédský či španělský? Přestávám tomu rozumět.

Václav Klaus

Ještě pár slov k Fialovi, cenám a zemědělcům

Ještě pár slov k Fialovi, cenám a zemědělcům

Václav Klaus 

3. září 2023
Letošní Země živitelka je sice už skoro týden minulostí, ale slova, která tam pronesl premiér Fiala, stále „visí“ ve vzduchu.

Dvacátý první srpen

Dvacátý první srpen

Václav Klaus 

22. srpna 2023
Dvacátý první srpen je dnem našeho národního pokoření, je dnem, kdy došlo k prohloubení našeho pádu z Evropy a vyspělého světa, je dnem, který radikálně zahýbal s osudy mnoha z nás.

Počasí a (Po)Vondra

Počasí a (Po)Vondra

Václav Klaus 

19. srpna 2023
Klimatičtí aktivisté to teď mají strašně těžké. Chvíli je horko, tak zkusí přehrávat kartu globálního oteplování.

Naší ekonomice se nedaří (a o to více se u nás hraje ukrajinská karta)

Naší ekonomice se nedaří (a o to více se u nás hraje ukrajinská karta)

Václav Klaus 

5. srpna 2023
Před více než třiatřiceti lety zahájil Václav Havel svůj první novoroční projev slovy „naše země nevzkvétá“.

Svatá Anna, chladna z rána

Svatá Anna, chladna z rána

Václav Klaus 

29. července 2023
V polovině týdne byl svátek svaté Anny (i mnoha Ann nesvatých), ale současně i zlom léta a předzvěst podzimu.

Tentokrát opravdu jen glosování několika podivností posledních dní

Tentokrát opravdu jen glosování několika podivností posledních dní

Václav Klaus 

23. července 2023
Minulý týden jsem komentoval zprávu Českého statistického úřadu, že u nás počet cizinců žijících v naší zemi přesáhl jeden milión. (Nikdo samozřejmě nevíme, o kolika cizincích náš statistický úřad neví.)

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%