Svátek má: Klára

Komentáře

Míra nezaměstnanosti naráží na své přirozené dno

Na trhu práce nenastal v září podle očekávání žádný zlom.

Počet nezaměstnaných klesl během uvedeného měsíce o 6 tisíc, což bylo jen poloviční číslo proti stejnému měsíci loňského roku. Pokles byl rovněž nižší než v září dvou předchozích letech a odpovídal roku 2014, kdy se ekonomika teprve začala rozjíždět. Podíl nezaměstnaných po dvouměsíční pauze opět klesal, a to o desetinu procentního bodu na 3.0%. Již pátý měsíc v řadě se míra nezaměstnanosti pohybuje kolem svého přirozeného limitu, kterým jsou právě 3 procenta.
 
Poptávka po pracovní síle trvá, volných pracovních míst ale přibyly jen 3 tisíce, což je citelně méně než ve stejném období před rokem. Slabší přírůstek nových pozic je zřejmě důsledkem jak nižšího růstu ekonomiky, tak změny strategie firem, které pochopily, že na vyluxovaném pracovním trhu už nové lidi nenajdou. Přesto podíl nezaměstnaných na volné pracovní místo opět přepsal rekord, jímž se stala hodnota 0.71.
 
Sezónní faktory patrně stlačí podíl nezaměstnaných v říjnu a listopadu o desetinu procentního bodů níž, čímž dojde k zopakování historicky nejnižší, červnové hodnoty. Dalšímu poklesu ale budou bránit přirozené limity. V prosinci pak dojde vlivem sezónních faktorů ke zvýšení nezaměstnanosti na 3.2% až 3.3%, takže letošní rok zcela jistě skončí historicky nejnižší nezaměstnaností. Poblíž absolutních minim se bude nezaměstnanost pohybovat i napřesrok, pokud do jejího vývoje nezasáhne nepředpokládaná ekonomická krize
 
Pavel Sobíšek