Svátek má: Svatoslav

Komentáře

Misomusové a inkvizitoři z pražské radnice

Většinu času teď trávím, po návratu z cesty po Francii, Itálii a Rakousku, ve svém venkovském domě mimo Prahu a jsem tam velmi spokojen


Když přijedu do Prahy, čeká mě jen chaos, který v jiném městě významu Prahu, není. Objíždíte ulice, které ještě v minulém týdnu byly otevřené. Na cestu Prahou by člověk potřeboval speciálního průvodce. Pokud chceme vjet do tunelů na Letné, čeká nás tam fronta aut, ve které vystojíte důlek. Přitom z druhého směru do tunelů žádná fronta není a tak stačí jen projet křižovatkou, otočit se do protisměru a jste rychle v tunelu.

Po chodnících v centru jezdí na koloběžkám "piloti" vysokou rychlostí, jako by se nechumelilo. Do toho sem tam nějaký cyklista, který vjede na chodník a také nešetří „tachometr“. Bylo by zajímavé vědět, kolik je za rok v Praze úrazů, způsobených neukázněnými cyklisty a koloběžkáři. A kolik z jezdců jsou zahraniční turisté.

Když jdete do metra nebo tramvaje, je běžné, že do vás někdo rycne s batohem na zádech. Nikoho ani nenapadne, že existuje nějaký přepravní řád MHD a že by bylo vhodné sejmout batoh ze zad a držet jej po dobu přepravy v metru či v tramvaji v ruce.

Prostě ve městě si dělá každý, co chce. Tak nepříjemný pocit z procházky po středu hlavního města jako nyní, jsem neměl vlastně nikdy ve svém dnes už dlouhém životě.

Páni pražští radní samozřejmě jezdí do „zaměstnání“ na pražské radnici osobními vozy, většinou s řidiči a tak pochopitelně tento mumraj na chodnících a v prostředcích MHD neznají. To jsou problémy jen plebsu. Alespoň takhle arogantně a nadutě k těmto věcem a lidem vládci Prahy přistupují.

V říjnu má v Praze v Obecním domě vystupovat jedna z předních světových sopranistek Anna Netrebko. Nevím, jestli Netrebko je Ruska nebo Ukrajinka, slyšel jsem obě verze. V současné době má daňový domicil a trvalé bydliště v Rakousku. Za svou původní vlast zřejmě považuje Rusko a tak je logické, že při některých událostech, např. při zahajování ZOH v Soči nemohla chybět a možná, že má nějakou fotografii společně s prezidentem Putinem.

Česká agentura, která koncert A. Netrebko v Praze organizuje, avizuje, že 80% vstupenek na její vystoupení je již prodáno. Kdo už by měl ve Smetanově síni pražského Obecního domu vystupovat, když ne pěvci či pěvkyně či hudební tělesa světového významu? A Netrebko světovou úroveň a věhlas má.

Podle dostupných informací uzavřel promotér vystoupení paní Netrebko smlouvu s vedením pražského Obecního domu. Šéf Obecního domu V. Ježek se již dříve veřejně vyjádřil vcelku správně, že žádnou překážku k uskutečnění koncertu světové umělkyně nevidí. Zato páni radní ano. A. Netrebko je prý na ukrajinském sankčním seznamu a tudíž pražská koalice je jednotná v názoru, že by v Obecním domě Netrebko neměla vystupovat. O názor pražské radniční koalice se opírá i radní Pospíšil, který si hraje konjunkturálně na velkého přítele umění, pokud ho to nestojí žádné politické body. Nyní má pocit, že musí zakročit a s koncertem A. Netrebko skoncovat.Samozřejmě, že si pražští radní berou, jak jinak, jako velký vzor Metropolitní operu v New Yorku, která skutečně znemožnila, pokud si dobře pamatuji v první fázi rusko-ukrajinské války, koncert A. Netrebko v newyorské opeře. A musela pak zacálovat za zmařenou smlouvu podle neoficiálních informací 200 tisíc dolarů. Nevím, jak je udělaná smlouva mezi promotérem a Naterebko a Obecním domem, ale obávám se, že to bude mít v Praze stejný průběh jako v New Yorku.

Je smutné, že pražským radním velí, co mají dělat, Ukrajinci, kteří ve svatém nadšení šoupli světovou umělkyni naprosto ostudně na jakýsi svůj proskripční seznam. Prostě jim pije krev a je Ruska.

Z mého hlediska není důležité, jestli je někdo Rus, Ukrajinec anebo Eskymák, ale je důležité, jestli něco umí. Pražští radní jsou neumětelé světového formátu. Naopak Netrebko je světově významná umělkyně. Tak, jak to asi dopadne? Buďto se najde v Praze jiný, stejně velký sál, s majitelem, který bude ochoten akci uspořádat anebo Obecní dům, respektive hl. m. Praha, zaplatí Netrebko slušné odškodné. To je realita

Jiří Paroubek


Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
71%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
14%