Svátek má: Jitka

Komentáře

Eduard Chmelár

historik, politický a mediální analytik

Poslední BAŠTA odporu

Předem se omlouvám občanům České republiky za zasahování do jejich suverénního práva volit hlavu státu.

Nejsem však aktivní politik, a proto si mohu dovolit luxus vyjádřit svůj názor na vrcholící prezidentskou kampaň. Původně jsem se nechtěl vyjadřovat tak jasně a plně respektuji, kdo jak rozhoduje.


Před malou chvílí jsem dokoukal na TV Nova, co mělo být závěrečné jednání tří favoritů na post prezidenta České republiky a musím říct, že divák, kterého čekala rozhodující bitva o hrad, dostal místo toho nuda show, ze které se toho moc nedozvěděl. Jak tyto volby dopadnou zatím není jasné, ale jedno je jisté: Éra skvělých prezidentů se v Česku chýlí ke konci.

V první řadě musím říct, že jsem znechucen praktikami, které používají česká média. Nemyslím jen jejich tradiční zaujatosti, ale zejména nerovné podmínky vytvořené rozdělením kandidátů do skupin na základě preferencí. I takové praktiky známe ze Slovenska. Za těchto okolností volby nemohou být spravedlivé. Kdo dal médiím právo rozhodovat o tom, který kandidát je zajímavý a který ne, kdo si zaslouží lepší vysílací čas a kdo horší? Výmluva, že jich je mnoho na jednu show neobstojí - i takový problém mohl být vyřešen remízou a ne nedemokratickým rozhodnutím, kdo bude mít výhodnější výchozí pozici. Přestaňme si lhát - ti tři se nestali "oblíbenci" proto, že jsou silné osobnosti, ale proto, že si dokázali koupit ankety. Nereprezentují nic jiného než ekonomický vlivové skupiny v jedné provincii: v případě Nerudové jde o Havel & Partners (které představují 150 z 500 nejlepších světových společností), v Pavlově případě je to Squire Patton Boggs (který lobuje za Saúdskou Arábii a přichází třetí největší lobbistická společnost v USA a jeden z největších na světě) a v případě Babiše je to jeho vlastní oligarchická říše. Tyto tři skupiny nebojují o Hrad, aby snížili sociální rozdíly, zlepšili kvalitu života a učinili vás lepšími jak očekávají voliči. Bojují o Hrad jako o mocenské centrum. Nikdo jiný nemá dost peněz, aby šel s takovou "značkou" do boje.Jediný kandidát, který to nějak pochopil, je Jaroslav Bašta. Zaměřuje se na témata, která jsou klíčová pro výkon tohoto úřadu: mír, ochrana práv občanů (zejména svobody projevu) a prosazování státních zájmů. Také mám obavy, že tento bývalý sociálně demokratický politik si osvojil příliš krajně pravicovou rétoriku Okamurovy  SPD. Ale spíš ho to bolí, protože to zužuje počet jeho voličů, to jim nemůže být jedno. Prezident nemůže zavřít hranice, snížit daně ani deportovat uprchlíky. Nemůže ani sám odvolat vládu. Je to úplně jiná mocná postava. Může však zabránit přijetí smlouvy, kterou chce vláda umožnit rozmístění amerických vojsk v Česku. Protože jde o prezidentskou smlouvu, nebude platit, pokud ji prezident neratifikuje. Tato jeho síla je nepřenosná. Tak nebuďte jako malé děti, pozorně čtěte ústavu, co hlava státu může a nemůže, a pochopte o co jde.


Josef Středula se svou fanatickou oslavou české zbrojárské lobby, ani generál Pavel (jehož jediným zločinem je zmíněno, že chtěl být komunistickým rozvědčíkem, ale nikde není zmíněno, že byl na postu předsedy militantního NATO hájil nejzávažnější mezinárodní zločiny proti zákonu, včetně turecké invaze do kurdského Afrínu). Danuše Nerudová je stejně jako Zuzana Čaputová bezradná v zahraniční politice a jen opakuje naučené fráze mocenské elity. A vůbec by vás nezachránil Andrej Babiš, který sice vytváří téměř dokonalou iluzi, že mu na lidech záleží, ale ve skutečnosti stejně jako Boris Kollár, vždy vše vyměňuje ve svůj osobní prospěch a mnohokrát ukázal, že když mu jde o zisk, obětuje zájmy země za požadavky Bruselu. Babiš má oproti Pavlovi a Nerudové jedinou výhodu - že ho nikdo nekontroluje. Sleduje pouze své vlastní obchodní zájmy, které nemusí být vždy v souladu se zájmy země. Pokud se ale chcete podílet na této frašce a předstírat, že mezi těmito třemi vůdci mocenských elit existují značné rozdíly, tak prosím, ale potom nekřičte, že jste byli podvedeni, protože jste byli varováni a přesto opakovaně hloupě věřili


Nejsem naivní, abych nevěděl, jak to všechno skončí. Jaroslav Bašta v těchto nespravedlivých podmínkách nemá šanci stát se prezidentem. Máte ale šanci ukázat, že takové nespravedlivé podmínky neakceptujete a že váš hlas se nedá koupit. Jaroslav Bašta chtěl v této kampani hovořit o všem, o čem se u nás mlčí - a zatím spíše mlčel, podobně jako minulý režim, ve kterém něco udělal, a trpěl.  Tento člověk vždy a pokaždé ukazoval svou morální integritu v zásadních otázkách, a proto v něj mám největší důvěru, že nikdy neopustí a nezklame svůj lid. Mohu s ním nesouhlasit v mnoha otázkách, ve kterých drží demagogickou linii strany, která ho nominovala, ale každý by měl pochopit, že to nejsou parlamentní volby, ale volby hlavy státu, které jsou nebo by se měly od kandidáta očekávat  úplně jiná kritéria. Teď už nejde o státní rozpočet, kvalitu zdravotnictví, důchodovou reformu a práva sexuálních menšin. Jde o mír, svobodu a suverenitu vaší země. A Jaroslav Bašta je snad poslední BAŠTA odporu proti jejímu rozvratu. Ne ideální, ne bezchybný, ale poslední a jediný, který se bude pevně držet. Dal bych mu šanci bojovat za vás v prvním kole.

Eduard Chmelár

Sofiina volba Petra Pellegriniho

Sofiina volba Petra Pellegriniho

Eduard Chmelár 

4. října 2023
Přestože se Peter Pellegrini napařuje jako pyšný zajíc, který si může vybrat, jestli ho sežere medvěd nebo liška, jeho situace není vůbec záviděníhodná. To, co vypadá jako hra na bohatou nevěstu, nemusí být jen divadlo pro masy.

Nedovolme, aby se zapomnělo na odkaz Pražského jara

Nedovolme, aby se zapomnělo na odkaz Pražského jara

Eduard Chmelár 

21. srpna 2023
Připomínáme si 55.výročí násilného potlačení Pražského jara.

Jaderná zbraň je zbraní teroristů, ne civilizovaných států

Jaderná zbraň je zbraní teroristů, ne civilizovaných států

Eduard Chmelár 

7. srpna 2023
Slyšel jsem takový vtip, že k tomu, abyste zhlédli film Oppenheimer, potřebujete porozumět geopolitice, moderní fyzice, astronomii a vyžaduje to IELTS (jazykovou zkoušku z angličtiny) minimálně na stupni 8,5.

Ruce pryč od mírových aktivistů na Ukrajině!

Ruce pryč od mírových aktivistů na Ukrajině!

Eduard Chmelár 

4. srpna 2023
Jako prezident občanského sdružení Sjednocení za mír vyjadřuji plnou podporu výkonnému tajemníkovi naší partnerské organizace Ukrajinského hnutí pacifisty Juriji Šeljaženkovi, který se stal obětí policejní šikany, svévole a bezpráví.

Solženicyn věděl, k čemu povede expanze NATO

Solženicyn věděl, k čemu povede expanze NATO

Eduard Chmelár 

4. července 2023
Rozmohl se nám tu takový nešvar... Bratislavská kavárna se začala předhánět v tom, kdo vyprodukuje nejodpornější a nejšovinističtější příspěvek o Rusku.

Nekonečný alibismus a politická zbabělost Zuzany Čaputové

Nekonečný alibismus a politická zbabělost Zuzany Čaputové

Eduard Chmelár 

8. května 2023
Řešení probíhající vládní krize nepřekvapuje, protože Zuzana Čaputová díky své dlouhodobé neschopnosti neměla žádnou dobrou alternativu na výběr a byla tak ke jmenování úřednické vlády dotlačena.

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%