Svátek má: Klára

Komentáře

Přehřívání české ekonomiky trvá i přes zpomalení růstu

Česká ekonomika podle podrobných údajů nezpomalila ve třetím čtvrtletí tak výrazně, jak naznačil dřívější bleskový odhad.

Proti němu byla dynamika růstu vzestupně revidována mezikvartálně o 0.2 procentního bodu (na 0.6%) a meziročně o 0.1 procentního bodu (na 2.4%). Ve srovnání s předchozím obdobím nedoznal růst velkých posunů ve struktuře. Ze strany poptávky byly i nadále rozhodujícími tahouny spotřeba a investice, zatímco čistý export a změna zásob českou ekonomiku brzdily. Ze strany produkce došlo k dalšímu zpomalení růstu přidané hodnoty v průmyslu a službách pro podniky, zatímco stavebnictví a informační a komunikační služby udržely své vysoké tempo.
 
Nadále platí, že česká ekonomika ve více směrech naráží na své limity a tento obrázek nová data dokonce zvýraznila. Vzhledem k vyčerpanému trhu práce došlo ve 3Q18 ke zpomalení přírůstku zaměstnanosti o celý procentní bod na 1.2%. Podobně zpomalily i mzdové náklady firem, což značí, že tempo růstu průměrné mzdy zůstalo meziročně nad 8%. S pokračujícím růstem mzdových nákladů firem kontrastuje vývoj jejich zisků – hrubý provozní přebytek meziročně rostl o pouhých 0.4%. Situace nutí podniky do zásadních restrukturalizačních opatření.
 
Loňský celoroční růst HDP velmi pravděpodobně dosáhl 2.9%. Pro letošek nevidíme s ohledem na vývoj zahraniční poptávky příliš šance na dosažení tříprocentního růstu. Na druhou stranu se zřejmě zatím nerýsuje v české ekonomice tak výrazné zpomalení, aby odstranilo známky jejího přehřívání. ČNB tedy zřejmě bude i v roce 2019 ekonomiku brzdit zvyšováním úrokových sazeb, byť v pomalejší tempu než letos.
 
Pavel Sobíšek