Svátek má: Miluše

Komentáře

Rudolf Mládek

právník

Sedíme doma, v karanténě

Sice jsme nebyli v Itálii, ale v Rakousku, ale těch Italů okolo nás pobíhalo hodně a bydleli s námi i v hotelu.

Odkud byli netušíme. Byli milí, usměvaví, jako obvykle trvale drmolící, ale kdo z nich byl či nebyl nakažen samozřejmě nevíme.

Tak jsme si po návratu domů udělili karanténu. A sedíme doma a dcera nám dojela nakoupit. Někteří známí se nám smějí. Prý panikaříme. Asi ano, ale je lepší být panikář, než nemocný, nebo hůř, bacilonosičem, zde vironosičem. A s ohledem na náš věk by důsledky mohly být i horší, než jen karanténa. Těch 14 dní nám za chvíli skončí a nic tragického se neděje.

Včera vláda zjistila, že mnozí, co se vrátili z nakažených oblastí, karanténu nedodržují. Hodlá prý nasadit policisty. Trochu nám není jasné, jak policista na ulici pozná, že osoba jdoucí kolem něj do obchodu by měla být v karanténě. Ale ponecháme strategické úvahy na vládě, protože my to prostě nevyřešíme. Je z toho ale jasné, že naše domácí karanténa nám sice prozradí náš konečný stav, ale vyřešila jen málo. Pokud ji další nedodržují, šíření koronaviru bude nekontrolovatelně pokračovat. A to není žádná legrace.Takže není náhodné, že vláda šíření koronaviru prohlásila za trestný čin. Přiznejme, že osvěta o důsledcích nemoci z koronaviru a rizicích bude muset přitvrdit. Třeba to některým nakonec otevře oči. Zlehčování, že se jedná jen o těžší chřipku, a že úmrtnost je vlastně skoro stejná, rozhodně ničemu nepomáhá. Poprvé to není pravda, a podruhé chřipky se lidé moc nebojí. Tenhle příměr s koronavirem rozhodně šťastný není a tak se pak nedivme, že místo karantény si lidé jdou sednout na kafíčko do kavárny.

Český lékařský personál předvádí mimořádné nadsazení a  odpovědnost a na pomoc se hlásí i medici. Ale obdobnou odpovědnost musí mít i média, aby bylo i tomu poslednímu jasné, jak je to vše vážné. Jinak bychom skončili u stanného práva.

Pozn: Stanné právo je mimořádné opatření státní moci v oblasti trestního práva, kdy se ve výjimečných případech omezí některá občanská práva s cílem odstrašit od páchání některých zločinů, které jsou za dané situace vysoce společensky nebezpečné a které se ve významné míře rozmáhají.

Rudolf Mládek