Svátek má: Lenka

Komentáře

Skanzen Evropa a smích Woodyho Allena

Výkladní skříní evropské automobilní produkce býval vždy frankfurtský veletrh. Již není. Byl nahrazen veletrhem Mobility v Mnichově.


Ten letošní ukázal, že ve světě automobilismu je vše vzhůru nohama a představil nová – čínská - pravidla hry.

„Čínské automobilky se neuvěřitelně rychle rozvíjejí, zároveň jsou extrémně zdatné v technologiích a umí je zavádět daleko rychleji než ostatní,“ přiznal pro noviny Handelsblatt člen představenstva jedné z dominantních evropských automobilek a přiznal, že „kvalita zpracování je velmi vysoká a softwarová kompetence mimořádná.“ Evropské automobilky tak mohou pouze nevěřícně zírat s otevřenými ústy na to, co se děje v Číně, co se do Evropy valí a čemu bude evropský automobilový průmysl čelit jen obtížně.

Zobecněme si tuto aktuální „čínskou“ lekci. Tak dlouho se „Západ“ Číně vysmíval a vnucoval jí všemožné „západní“ standardy, až je Čína převzala a s dravostí aplikovala. Západ tak bolestně procitává v době, kdy technologie čínské elektromobility je o generaci před západními produkty a Čína se stala určujícím centrem automobilového designu. Číňané vlastní celé výrobní řetězce včetně strategické výroby elektrobaterií. Ceny čínských vozidel jsou pro evropské spotřebitele daleko výhodnější, než evropské produkty.

Západ vůči zbytku světa aplikoval protekcionismus a zaklel se do blouznění o „záchraně planety“ tak fanaticky, že zničil konkurenceschopnost svého průmyslu a rozhodujícím světovým velmocem se už z dálky dívá jen na záda. Kdosi před lety prohlásil, že bude-li si Evropa (rozumějme EU) počínat tak, jak si počíná, bude z ní brzy pouhý skanzen, kam bude zbytek světa jezdit jen na exkurze do historie. Číňané to přeregulovanému a zbyrokratizovanému Západu na mnichovském autosalonu předvedli více než výmluvně.Aby špatných zpráv přicházejících z Německa nebylo málo, první odhady tamějšího statistického úřadu sdělují, že ve druhém čtvrtletí německý HDP zůstal mezikvartálně stát na místě (0 %) a žádné zlepšení na obzoru není. Odhady pro letošní rok dokonce předpovídají propad o 0,5 %. Že je německé hospodářství ve velkých problémech naznačují i propady v útratách domácností (meziměsíčně -0,8 %) i německý export. V problémech je německý automobilový průmysl (meziměsíčně -9,4 %), se kterým je významná část českého hospodářství spojena pupeční šňůrou.

Kancléř Scholz na žalostný hospodářský stav reaguje plánem s názvem Pakt pro Německo, ale většinově je tato kancléřova aktivita považována za plácnutí do vody (obsahově ji lze vzdáleně přirovnat únikovému a s realitou se míjejícímu vystoupení premiéra Fialy, ve kterém snil o „vizích a strategiích pro Česko na příštích třicet let“). Německá vláda sice na konci srpna schválila balík daňových úlev ve výši 32 mld. eur, daňová podpora se však vztahuje pouze na investice do ekologických projektů. V zeleném fanatismu, který je jedním z příčin německých problémů, je Německo stále nepoučitelné. Náš mocný západní soused je tedy, podle aktuálních dat, skutečně nemocným mužem Evropy. A to je nejhorší zpráva především pro Českou republiku navázanou na Německo těmi nejužšími kontakty.


Po skandálu s „nevyžádaným polibkem“ skončil ve funkci Španělského fotbalového svazu Luis Rubiales. Tlak, který na něho byl vyvinut, přesahuje hranice představitelného. Španělky odmítají reprezentovat ve fotbale, španělská fotbalová jedenáctka hrozí podobným krokem, na protest prý odstoupilo již 11 trenérů. Rubiales tedy pokrytectví progresivistických pokrytců vyřešil odstoupením. Přesto španělská „hubička“ nečekaně zarezonovala na filmovém festivalu v Benátkách, který právě skončil. Festival žádný převratný filmový snímek, kromě podbízivé „angažované tvorby“, nenabídnul, „šmrnc“ mu ovšem dodal progresivistickými levičáky nenáviděný Woody Allen, když lakonicky řekl: „A o co jde? Vždyť to byla jenom pusa!“

Ivo Strejček

Poláci ruší domácí úkoly. Berme to jako odstrašující příklad!

Poláci ruší domácí úkoly. Berme to jako odstrašující příklad!

Ivo Strejček 

31. ledna 2024
Nová polská ministryně školství v Tuskově vládě Barbara Nowacká prohlásila, že „od dubna budou na [polských] základních školách zakázány domácí úkoly“.

Hrozí „nesprávné“ výsledky voleb? Jourová už to řeší

Hrozí „nesprávné“ výsledky voleb? Jourová už to řeší

Ivo Strejček 

21. prosince 2023
Volby do Evropského parlamentu se blíží a hrozí prý úspěch „extrémistů“.

Tuskova vláda bruselských „mstitelů“ v Polsku nastupuje

Tuskova vláda bruselských „mstitelů“ v Polsku nastupuje

Ivo Strejček 

13. prosince 2023
„Jsem si jist, že projekt, který vám představuji, bude vítězný. Pokud se tak nestane dnes, stane se tak určitě někdy v budoucnu,“ prohlásil ve svém vystoupení končící polský premiér Morawiecky před poslanci Sejmu, když včera žádal o vyslovení důvěry svému...

Co se to na Ukrajině děje? Odpovědi hledejme v USA

Co se to na Ukrajině děje? Odpovědi hledejme v USA

Ivo Strejček 

10. prosince 2023
Jako by alespoň částečně začaly tát ledy! Dokonce i v českých médiích.

Kdo je tady extrémista?

Kdo je tady extrémista?

Ivo Strejček 

15. listopadu 2023
Válka Izraele s Hamásem, což je fakticky válka Izraele s arabským světem (minimálně jeho částí), se v jisté podobě přelila do Evropy, protože se do Evropy přelít musela.

Nepřijatelné pokusy Lichtenštejnů a Černochové „odcházení“

Nepřijatelné pokusy Lichtenštejnů a Černochové „odcházení“

Ivo Strejček 

31. října 2023
Na základě Benešových dekretů z roku 1945 přišel rod Lichtenštejnů v tehdejším Československu o majetek kvůli tomu, že tehdejší představitel Lichtenštejnů František Josef II. spolupracoval za války jak se Sudetoněmeckou stranou, tak s německými úřady.

Kdo se podle vás stane příštím americkým prezidentem?