Svátek má: Klára

Komentáře

Stavební produkce v červenci vzrostla dvojciferně

Červenec byl letos prvním měsícem během hlavní stavební sezóny s meziročně dvojciferným přírůstkem produkce.

O výsledek se zasloužilo jak pozemní, tak inženýrské stavitelství. Ve druhém jmenovaným oboru byl meziroční přírůstek téměř 20%, vzhledem k menší váze této části na celé stavební produkci ale patří větší zásluha pozemnímu stavitelství. Ze statistiky dokončených bytů, ale také z národních účtů lze vyčíst, že v posledních měsících dochází k množství dokončovacích prací. Ty se projevují vysokou přidanou hodnotou a vylepšují finanční ukazatele stavebních firem.
 
Výhled je pro stavebnictví nicméně o něco méně růžový než vypadá z posledních čísel o produkci. Stavební zakázky do června meziročně přibývaly, v červenci ale došlo k výraznému obratu směrem dolů. Teprve další měsíce ukážou, zda se jednalo jen o dočasný výkyv. Dostatek práce mají nepochybně firmy v inženýrském stavebnictví, kde se projevuje rozjezd některých větších infrastrukturních staveb a zřejmě se také před komunálními volbami ve velkém opravují místní komunikace. Pozemní stavebnictví naproti tomu má z čeho žít, na velký boom ale situace nevypadá. K určitému zpomalení směřuje zejména výstavba bytů. Hodnota nově povolených bytových staveb se za prvních sedm měsíců letošního roku v Praze propadla proti stejnému období loni téměř na polovinu.
 
Pokud přidáme k poptávkové nejistotě nabídková omezení, daná zejména nedostatkem lidí v oboru, čekáme v dalším období od stavebnictví jen jednociferné meziroční přírůstky. Stavebnictví tak nemá šanci se stát motorem české ekonomiky.

Pavel Sobíšek