Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

V ArcelorMittal Ostrava bude úplný zákaz kouření

V ArcelorMittal Ostrava bude úplný zákaz kouření

Zaměstnanci společnosti ArcelorMittal Ostrava budou od 1. září 2015 pracovat ve zcela nekuřácké firmě. Změna interních předpisů je součástí dlouhodobé snahy společnosti ArcelorMittal pečovat o zdraví svých pracovníků.

Ilustrační foto
7. září 2014 - 13:11

Moravskoslezskenovinky.cz o tom informovala mluvčí ArcelorMittal Ostrava Barbora Černá Dvořáková. Firma nabízí zaměstnancům odvykací program, který budou mít v případě úspěchu zcela zadarmo. Zaplatí totiž jen necelou třetinu nákladů, která se jim po roce vrátí, pokud se z nich skutečně stanou nekuřáci.

„Prioritou naší společnosti není jen bezpečnost, ale i zdraví našich zaměstnanců. Zdravotní následky kouření bývají často fatální, proto chceme našim zaměstnancům pomoci zbavit se tohoto zlozvyku, a do roka se staneme nekuřáckou společností,“ říká Tapas Rajderkar, generální ředitel ArcelorMittal Ostrava.

ArcelorMittal Ostrava se připojuje k celosvětovému trendu v odvykání kouření, které je prokazatelnou příčinou mnoha vážných zdravotních potíží. Ostravská huť nabízí svým zaměstnancům odvykací kúru, jejíž součástí je vstupní lékařské vyšetření, dvě kontrolní vyšetření, RTG plic, pulzní oxymetrie, spirometrie a 6 balení přípravku, který je podle odborníků v současnosti nejefektivnějším na trhu v eliminaci abstinenčních příznaků.

Náklady na kúru činí 8120 korun, přičemž pracovník hradí ze svého pouze 2500 korun, zbytek uhradí zaměstnavatel spolu s ČPZP. Pracovník po roce získá částku 2500 korun zpět od zaměstnavatele, pokud spirometrické vyšetření prokáže, že je nekuřák. Odvykací kúru má možnost absolvovat každý kuřák z ArcelorMittal Ostrava a dceřiných společností od září 2014 až do konce srpna 2015. 1. září 2015 pak společnost spustí nekuřácký režim.

Odvykací kúru nabídla huť svým zaměstnancům již v minulosti a doposud ji absolvovalo 42 pracovníků. „Kouřil jsem 35 let více než 20 cigaret denně. Na odvykací kúru jsem nastoupil 5. května 2010 a už 14. května jsem vykouřil svou poslední cigaretu. Samotného mě překvapilo, s jakou lehkostí se to dá zvládnout. Od té doby jsem nekuřák a kúru doporučuji všem, kteří si aspoň trochu pohrávají s myšlenkou, že by chtěli přestat kouřit,“ říká Zbyněk Hlávka z ArcelorMittal Engineering Products Ostrava.

Zdraví svých zaměstnanců ArcelorMittal Ostrava pravidelně kontroluje a podniká řadu aktivit pro jeho zlepšení. „Během každoročního Dne zdraví a bezpečnosti a Týdne pro podporu zdraví se zaměřujeme například na osvětu v oblasti zdravého životního stylu a prevenci nemocí. Takto jsme zaměstnance vyšetřovali například na melanom, řídnutí kostí nebo rakovinu prsu,“ říká Jiří Michálek, ředitel pro zdraví a bezpečnost ArcelorMittal Ostrava.

Skupiny ArcelorMittal a TAURON vytvořily společný podnik

Huť nabízí zaměstnancům zdarma také očkování proti chřipce, rehabilitační cvičení, lázeňské pobyty nebo relaxační masáže. Po celý rok lékaři závodní lékařské péče pravidelně docházejí na pracoviště a smluvní záchranná zdravotnická služba je k dispozici 24 hodin denně.

(iza, foto: arch.)