Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

Hasiči již předali obcím v MS kraji 92 mluvicích sirén

Hasiči již předali obcím v MS kraji 92 mluvicích sirén

Všech 92 moderních elektronických sirén, které mohou i „mluvit“, předali během dubna a května příslušníci Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) sedmi desítkám obcí z poloviny kraje.

Mluvicí siréna v Jistebníku
2. června 2013 - 07:31
Některé obce je vítají, protože sirény mohou nahradit neexistující místní rozhlasy, a zlepšit tak informovanost nejen o mimořádných událostech, ale navíc i o běžném dění v obci. Moravskoslezskenovinky.cz o tom informoval mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Posledních osm sirén bylo předáno po technické kontrole zařízení a vyškolení obsluhy z těchto obcí během čtvrtka 30. května. HZS MSK se tak zřejmě posunul v tomto unikátním projektu pro okresy Frýdek-Místek, Nový Jičín a Karviná v počtu sirén na historické druhé místo za jadernou elektrárnou Temelín - tam bylo instalováno 120 sirén, ale to už bylo před mnoha lety.

Samostatný projekt pro druhou polovinu Moravskoslezského kraje (okresy Bruntál, Opava a Ostrava-město) je nyní ve schvalovacím řízení, půjde o dalších 65 mluvicích sirén, s realizací zřejmě od roku 2014.

Hasiči pořídili již namontované a předané sirény hlavně z peněz Evropské unie - z operačního programu životní prostředí (zaměřeného na protipovodňová opatření), celkem za 23 milionů korun. EU hradí 85% projektu, zbytek jde ze státního rozpočtu ČR. Projekt byl zahájen v roce 2009, umístění sirén se velmi pečlivě vybíralo.

Projekt HZS MSK s názvem „Digitální povodňový plán a modernizace jednotného systému varování a vyrozumění“, v rámci něhož se sirény v Moravskoslezském kraji instalují, byl vyhodnocen jako třetí nejlepší projekt v rámci HZS ČR za rok 2012.

Sirény byly umísťovány především na obecních budovách (radnice, základní a mateřské školy, hasičské zbrojnice, bytové domy, pošty). Atypické místo má siréna na domku hrázného u přehrady Morávka, která může varovat a informovat celé obydlené údolí pod hrází vodního díla.

U těchto sirén, které pro HZS MSK montuje a oživuje firma Technologie 2000 spol. s r.o., lze pouštět jak klasické varovné signály (požární poplach, všeobecná výstraha a další), tak předem naprogramované hlasové zprávy v souvislosti s aktuální mimořádnou událostí. Zařízení lze ovládat z krajského operačního střediska hasičů (je součástí Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje v centru Ostravy), u sirény pomocí tlačítka, nebo ovládáním na terminálu.

Velkým usnadněním je ovládání pomocí obyčejného mobilního telefonu i mimo objekt, kde jsou siréna a její komponenty instalovány, třeba z tepla domova či ze služební cesty. Jediným limitem pro hovor z mobilního telefonu je délka 3 minut. Oprávnění k obsluze a takovému volání bude mít v každé obci až 5 osob, obvykle starosta, jeho zástupci a šéf krizového štábu, patrně to může být i velitel jednotky sboru dobrovolných hasičů.

Siréna má i funkci místního rozhlasu – lze pomocí ní (mikrofonem či mobilním telefonem) informovat o všem, co je pro obec důležité, třeba o odstávce pitné vody, poruše plynu, odvozu odpadu, nebo o výsledcích místního fotbalového týmu. A hasiči nabádají, aby se činnost sirén prověřovala často i tímto způsobem. Jedna ze sirén je například nově umístěna na nádražní budově karvinského hlavního nádraží (Také v Havířově a Petrovicích u Karviné). Pokud by byl nádražní rozhlas v rekonstrukci či měl poruchu, lze využít pro hlášení o vlakových spojích i „naši“ silnou sirénu…

Starostové zvláště těch menších obcí v Moravskoslezském kraji montáž sirén vítají, nejen kvůli jejich dosahu až 700 metrů a v ideálních podmínkách i přes jeden kilometr. „Využijeme ji jako obecní rozhlas, který dosud nemáme. Za měsíc začneme zateplovat základní školu a budovat nové chodníky, o tom se mohou naši občané dozvědět i přes naši novou sirénu,“ uvedla starostka obce Dobratice (1160 obyvatel, okres Frýdek-Místek) Alena Kacířová při čtvrtečním předávání 30.5.2013. Siréna zde byla namontována na objekt hasičské zbrojnice, která sousedí s obecní radnicí.

V Moravskoslezském kraji bylo na začátku března 2013 v provozu celkem 692 koncových prvků varování, z toho 452 rotačních motorových sirén, 190 mluvicích sirén a 50 obecních rozhlasů. Teď přibylo dalších 92 mluvicích sirén. Hustější síť má dnes již jen hlavní město Praha.

(iza, foto: HZS MSK)

Více zpráv z regionu na Moravskoslezskenovinky.cz