Svátek má: Ema

Regiony

Velikost textu:

Moravskoslezští hasiči probírali postupy u zásahů v tunelech

Moravskoslezští hasiči probírali postupy u zásahů v tunelech

Šest desítek příslušníků Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) prošlo minulý a tento týden v Ostravě intenzivním kurzem, zaměřeným na zdolávání mimořádných událostí v silničních a železničních tunelech.

Kurz - zásahy v silničních a železničních tunelech
9. března 2019 - 12:00

Především teoretická příprava v hotelu Pak Inn pod vedením dvou zkušených lektorů ze Švýcarska a Nizozemska vyvrcholí praktickou částí v létě 2019 ve Švýcarsku.

Projekt „Speciální výcvik jednotek hasičů pro zdolávání mimořádných událostí v silničních a železničních tunelech“, který financuje Evropský sociální fond (ESF) a také Moravskoslezský kraj, se zaměřuje na zkvalitnění provádění záchranných prací jednotkami požární ochrany, předurčenými pro zásahy v tunelech.

Hasiči absolvovali během dvou týdnů přednášky, týkající se konstrukcí tunelů, jejich technického vybavení, včetně bezpečnostního, rozebírali zásady bezpečného pohybu v tunelu a taktické principy při zásahu na mimořádné události, například požáru, a chování lidí při těchto událostech - se zaměřením na zkušenosti z konkrétních zásahů v zahraničí.

Pozitivní byl různý úhel pohledu obou přednášejících - Švýcar Markus Vogt je hasič a instruktor na mezinárodní akademii IFA, kde se prakticky vyučuje zásah na požáry v tunelech, zatímco Nizozemec Han Admiraal je bezpečnostní technik a poradce pro výstavbu tunelů.

„Ve výsledku to mělo pozitivní efekt v tom, že informace k dané tématice byly komplexnější. Následný praktický výcvik společně s absolvovanou teorií jistě budou základem pro diskuzi nad stávajícími postupy, které máme nastaveny ve směru k tunelům na území Moravskoslezském kraji, z čehož by případně mohly vyjít i možné úpravy některých postupů či použití nových technických prostředků,“ poznamenal plk. Ing. Jiří Němčík z HZS MSK.


Na „ostravskou“ teorii naváže praktický výcvik v mezinárodní hasičské akademii IFA ve Švýcarsku, která disponuje cvičnými silničními a železničními tunely a potřebným zázemím, a to v termínu 30.6.-7.7.2019.

„Pro zvyšování bezpečnosti v regionu jsou podobná cvičení bezesporu nutná. Čím více specializovaných dovedností si moravskoslezští hasiči osvojí, tím klidněji mohou, jak se říká, naši lidé spát. Na tento projekt se nám podařilo získat evropské peníze, zčásti jej spolufinancuje stát, peníze jdou i z krajské kasy. Kromě výcviku v silničních a železničních tunelech si naši hasiči měli příležitost zdokonalit zásahy na vodě a v sutinách, také už absolvovali výcvik na zdolávání mimořádných událostí v oblasti chemie," řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a doplnil, že kraj celkově na tyto výcviky přispěl více než dvěma miliony korun.

Moravskoslezskénovinky.cz informoval por. Mgr. Petr Kůdela, tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz,foto:hzs msk)