Svátek má: Darina

Regiony

Velikost textu:

Hudební festival Leoše Janáčka nabídne v Ostravě 15 koncertů

Hudební festival Leoše Janáčka nabídne v Ostravě 15 koncertů

Celkem 15 koncertů v šesti městech Moravskoslezského kraje se uskuteční v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka od 27. května do 1. července.

Ilustrační foto
17. května 2021 - 12:00

Hudební festival spojený se jménem skladatele Leoše Janáčka má dlouholetou a úspěšnou tradici. V roce 2018 vznikl Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka spojením dvou festivalů – Janáčkova máje a Janáčkových Hukvald. Festivalovou osou se staly Ostrava a Hukvaldy, místa úmrtí a narození Leoše Janáčka.

"Ostrava přitom nadále bude festivalu poskytovat potřebné zázemí, je centrem festivalu a město Ostrava tuto hudební akci samozřejmě podporuje. Považujeme ji za velkou událost,“ řekl náměstek primátora pro kulturu Zbyněk Pražák.

Všechny koncerty a festivalové akce se budou konat v souladu s nově zveřejněnými protiepidemickými opatřeními a organizátoři jsou připraveni je uskutečnit. Již dříve přesunuli velkou část programu do venkovních prostor, které lépe vycházejí vstříc bezpečnostním opatřením. Počítá se se zavedením sektorů a zajištěním bezpečných rozestupů. Festivaloví hosté se při účasti na koncertu budou prokazovat písemným potvrzením o ukončeném očkování, proděláním onemocnění covid-19 nebo negativním antigenním či PCR testem.


Festival se letos musí obejít bez některých doprovodných akcí, nicméně o své hlavní hvězdy nepřijde.  Mezi vrcholy patří zahajovací koncert na Slezskoostravském hradě, kde se na jednom podiu potká špičkový mexický violista Adolfo Alejo, americký dirigent Dennis Russell Davies a Filharmonie Brno.

Tvrz v Hradeníně představuje unikátní ukázku výstavného venkovského sídla

Společně zahrají slavnou skladbu Hectora Berlioze Harold v Itálii. Neopomenut by neměl zůstat koncert estonské dirigenty Kristiiny Posky a francouzské klavíristky Lisy de la Salle nebo koncert arménského violoncellisty Surena Bagratuniho, který vystoupí společně s houslistou Ivanem Ženatým.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: mmo)