Svátek má: Přemysl

Regiony

Velikost textu:

Ostrava: Rekonstrukce Grossmannovy vily začne v listopadu

Ostrava: Rekonstrukce Grossmannovy vily začne v listopadu

Očekávaná obnova Grossmannovy vily, významné kulturní památky, zapsané v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky, bude zahájena v listopadu 2021.

Grossmannova vila před rekonstrukcí.
4. listopadu 2021 - 12:00

S dodavatelem stavebních prací byla na základě výsledku výběrového řízení uzavřena smlouva. Město trvalo při výběru na dodavateli, který má zkušenosti s realizacemi rekonstrukcí nemovitých kulturních památek i úpravami historických parků a zahrad.

Součástí obnovy vily jsou restaurátorské práce. Náklady na rekonstrukci památky dosáhnou bezmála 88,9 mil. korun bez DPH. Rekonstrukce objektu má být hotova v listopadu 2023. Projekt rekonstrukce připravila společnost PPS Kania s maximální snahou vrátit vile její původní dispozice a hodnotné prvky.


Návrh tak byl podřízen záměru obnovy kulturní památky s minimálními zásahy do dispozičního, tvarového a konstrukčního systému stavby.  Vile bude navrácen původní vzhled fasád. Hlavními stavební úpravy představuje obnova všech hodnotných stavebních prvků.

Prvorepubliková stavba náleží k nejvzácnějším vilám v Ostravě. Navrhl ji sám František Grossmann jako rodinné i firemní sídlo své stavební firmy. Vila byla postavena ve stylu art deco a dokončena v roce 1923.(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: mmo)