Svátek má: Přemysl

Regiony

Velikost textu:

Podpora památkové péče. Záchrana nejen dřevohuhelné pece

Podpora památkové péče. Záchrana nejen dřevohuhelné pece

Téměř dva miliony korun poskytne Moravskoslezský kraj na památky v Drakově, Místku, Opavě a Lhotce u Litultovic. V případě dřevouhelné pece v Drakově dokonce zabrání úplné degradaci této ohrožené památky.

Kostel sv. Jana a Pavla v Místku.
2. července 2021 - 12:00

Drakovská pec je jediným pozůstatkem dřevouhelných vysokých pecí v údolí Černé Opavy v Jeseníkách. Kdysi to byla proslulá sudetská železářská oblast, po které se zachovala pouze tato jedinečná památka. Její aktuální stav je bohužel velmi tristní.

"Proto jsem rád že krajští zastupitelé schválili příspěvek na její záchranu. Za skoro 400 tisíc korun bude odstraněna náletová zeleň, bude zajištěn sběr původních kamenů, a hlavně bude zpracována studie na záchranu této památky,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a upřesnil, že drakovská pec byla vybudovaná byla v roce 1807 a její provoz byl ukončen zhruba ve 30. letech 19. století.

Celý milion korun přispěje Moravskoslezský kraj na obnovu věže kostela sv. Jana a Pavla v Místku. Jedná se o barokní farní kostel s nezvykle zachovaným rokokovým interiérem, který nemá v našem kraji obdoby.


Další sakrální stavba, která dostane krajský příspěvek na opravu, je kaple Nejsvětější Trojice ve Lhotce u Litultovic.  Její celková revitalizace byla zahájena v roce 2016, Moravskoslezský kraj na ni v minulosti již přispěl 600 tisíc korun, nyní na další opravy přidává dalších 400 tisíc korun, díky kterým bude dokončena poslední fáze oprav, tedy vyspravení fasády.


(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: portál MSK)