Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

Kácení dřevin v trase obchvatu Frýdku-Místku je zrušeno

Kácení dřevin v trase obchvatu Frýdku-Místku je zrušeno

Krajský úřad Moravskoslezského kraje na základě odvolání Dětí Země zrušil povolení Magistrátu města Frýdek-Místek vykácet v trase uvažované silnice R48 kolem Frýdku-Místku 712 stromů a asi 2500 keřů na ploše téměř dva a půl hektarů.

Ilustrační foto
9. září 2014 - 13:10

Informovalo o tom ekologické hnutí Děti Země. V povolení chybí přezkoumatelné a přesvědčivé důvody, proč byla uložena náhradní výsadba jen 1276 kusů dřevin. Děti Země přitom žádaly vysadit pětinásobek kácených, tj. téměř 16 tisíc nových dřevin.

„S rozhodnutím krajského úřadu jsme spokojeni, neboť uznal, že je nutné řádně definovat způsobenou ekologickou újmu za likvidaci tak obrovského množství dřevin a podle ní pak uložit zdůvodnitelnou náhradní výsadbu nových dřevin. Krajský úřad navíc zjistil, že magistrát povolil vykácet několik stovek dřevin, aniž k tomu byl vůbec oprávněný,“ komentoval úspěch Dětí Země jejich předseda Miroslav Patrik.

Krajský úřad při přezkumu odvolání Dětí Země zjistil, že magistrát povolil vykácet desítky dřevin v ochranném pásmu přírodní památky Kamenec o šířce 50 metrů od okraje hranic, ačkoliv je k tomu příslušný jen krajský úřad. Vykácení těchto dřevin se tak musí řešit znovu.

Magistrát v květnu 2014 povolil ŘSD ČR v trase silnice R48 kolem města vykácet 712 stromů a dále i keře na ploše 2,45 hektarů, tzn. vykácet 3159 kusů dřevin.

Současně uložil vysadit jen 113 kusů stromů a 1163 kusů keřů, tzn. jen 37 procent počtu kácených dřevin. Děti Země přitom žádaly vysadit 5x více dřevin, než bylo kácených, nikoliv téměř 3x méně.

„Nyní ještě čekáme, jak na Ministerstvu životního prostředí dopadne naše odvolání proti krajskému úřadu, který v červenci 2014 v přírodní památce Profil Morávka povolil vykácet 87 stromů a keřů na ploše 0,78 hektarů, přičemž uložil vysadit jen 648 kusů keřů, což je 75 procent počtu kácených dřevin,“ doplňuje dále Patrik.

Frýdek-Místek: Náhradní výsadba dřevin bude, ale nižší


Ministerstvo dopravy v srpnu vydalo pro část trasy obchvatu Frýdku-Místku přes chráněné území s lužním lesem v údolí říčky Morávky stavební povolení. Děti Země již proti němu připravují podat rozklad, neboť chtějí posoudit zákonnost závazného stanoviska krajského hygienika a o zásahu do údolí Morávky.

(iza, foto: arch.)