Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

Nový Svět techniky v Ostravě je Stavbou roku ČR

Nový Svět techniky v Ostravě je Stavbou roku ČR

Ostravské Science and Technology Center (Svět techniky) v Dolních Vítkovicích, postavené podle projektu Josefa Pleskota, zvítězilo v hlasování veřejnosti napříč celou republikou v rámci soutěže o titul Stavba roku ČR 2014.

Budova Světa techniky
13. října 2014 - 08:00

Objekt ocenilo jako nejlepší přes 22 tisíc lidí, což zajistilo Světu techniky největší laickou popularitu. Vedle toho získala jedinečná stavba interaktivního Světa techniky také unikátní Cenu předsedy Senátu Parlamentu ČR. Moravskoslezskenovinky.cz o tom informovala mediální zástupkyně Světa techniky Eva Kijonková.

V soutěži o přízeň veřejnosti bylo 15 finalistů, o kterých hlasovali lidé na internetu. Přihlášených staveb ale bylo původně 65. Ostravský Svět techniky vybojoval prvenství v těsném souboji s Centrem Pivovar Děčín.

„Je to pro nás obrovské ocenění. Vloni získal cenu poroty i veřejnosti Gong, takže jsme si mysleli, že Dolní Vítkovice už ve finále třeba vůbec nebudou. Ale science centrum pana architekta Pleskota s unikátní fasádou zrcadlící staré industriální památky je natolik výjimečné, že přesvědčilo. Obzvláště si ceníme ocenění veřejnosti, protože právě pro ni je tento objekt určen. A to se ještě nehlasovalo o expozicích, které jsou uvnitř. Na ty jsme také pyšní,“ říká ředitel Science and Technology Center Ostrava Jakub Švrček.

Dolní Vítkovice navíc získaly Cenu CzechTourism za nejlepší reklamní spot poutající na turistickou atraktivitu. „Spot pro nás vytvořil Boris Renner a je kdykoli k vidění na Yuotube nebo na našem webu dolnivitkovice.cz. Byli bychom rádi, kdybychom i díky němu příští rok překonali milionovou hranici roční návštěvnosti,“ říká ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovice Petr Koudela.

Dolní Vítkovice jsou největším tuzemským brownfieldem, pro který se povedlo najít nové využití. Nový Svět techniky se v této neobyčejné lokalitě otevřel pro veřejnost letos 26. září na ploše 14 tisíc metrů čtverečních.

V moderním objektu, který je působivě zasazen do rámce industriálních památek, jsou pro návštěvníky připraveny čtyři stálé expoziční světy a v nich stovky interaktivních a zábavných exponátů pro neformální technické a přírodovědné vzdělávání, pro popularizaci vědy a netradiční výuku ve stylu, který staví na zábavě a poznání pro všechny generace.

V Ostravě byl otevřen nový unikátní Svět techniky

Ostravské Science and Technology Center je výjimečné – rozsahem, zasazením do reálií někdejšího brownfieldu i architekturou Josefa Pleskota. Jedinečnost celého projektu dokazuje kromě nejnovějšího ocenění Stavba roku také memorandum o spolupráci s Americkým přírodovědným muzeem a cena pro architekta Josefa Pleskota „Architekt roku“.

(iza, foto: Svět techniky)