Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

Hasiči likvidovali únik oleje do dolní nádrže Dlouhých strání

Hasiči likvidovali únik oleje do dolní nádrže Dlouhých strání

Svátek patrona hasičů svatého Floriána oslavili šumperští hasiči v pondělí 4. května pracovně. Spolu se svými kolegy z Jednotky sboru dobrovolných hasičů z Loučné nad Desnou zasahovali u simulované ekologické havárie v přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé stráně.

Cvičení
10. května 2015 - 08:00
Cílem cvičení bylo prověřit spolupráci profesionálních i dobrovolných hasičů se zaměstnanci elektrárny při řešení mimořádné události. Moravskoslezskenovinky.cz informoval Vladislav Sobol, mluvčí Skupiny ČEZ.

Fingovanou havárii objevil pracovník obsluhy elektrárny, který měl při obchůzce prověřit situaci po poruše olejového systému závěsného ložiska. „Na hladině dolní nádrže se objevila olejová skvrna,“ hlásil okamžitě na dispečink. Vše pokračovalo podle předepsaného postupu, od svolání havarijního štábu přes přivolání hasičů až po společný zásah na hladině nádrže.

Cvičení prověřující souhru energetiků a hasičů se konají na Dlouhých stráních každoročně, stejně jako na všech ostatních elektrárnách Skupiny ČEZ. „Je důležité, abychom si pravidelně opakovali, jak se chovat v krizových situacích, nejlépe v praxi. Podobný cvičný zásah je nejlepší způsob ověření znalostí ze školení,“ vysvětlil smysl akce vedoucí provozu vodní elektrárny Vítězslav Chmelař, který si pochvaloval dlouhodobě výbornou úroveň komunikace mezi energetiky a hasiči.

Společný výcvik hasičů z Karlovarského kraje a Bruntálska

Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. V energetické soustavě má funkci při využití přebytku energie, která se používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, a především v období nedostatku energie, kdy elektřinu naopak vyrábí a tím zajišťuje stabilní dodávku energie pro odběratele. Stále větší význam elektrárny rovněž spočívá ve vykrývání nestabilních dodávek z obnovitelných zdrojů elektřiny. Největší přečerpávací vodní elektrárna ve střední Evropě je zároveň nejpopulárnějším cílem turistů v Jeseníkách.

(jv,Moravskoslezskenovinky.cz foto:čez)