Svátek má: Přemysl

Regiony

Velikost textu:

Ve Frýdku s jarem přichází i výsadba stromů

Ve Frýdku s jarem přichází i výsadba stromů

Veřejná zeleň ve Frýdku-Místku bude v příštích dnech bohatší o padesát nových stromů a tisíc pět set keřů. V parcích i na sídlištích a dalších frekventovaných místech je vysadí zaměstnanci městských technických služeb.

Ilustrační foto
31. března 2021 - 12:03

 „Vhodná místa pro výsadbu nových stromů vytipovávají referenti odboru životního prostředí a zemědělství. Pamatovat při tom musí mimo jiné na to, že stromy nesmí být vysazeny v ochranných pásmech inženýrských sítí, v místech, kde dotčené odbory magistrátu nedaly souhlasné stanovisko a ani v místech, kde se v budoucnu plánují úpravy v souvislosti s rozvojem území. Pro výsadbu navrhují dřeviny vhodné do městských podmínek, které navíc poutají různobarevnými květy, plody, listy, ale také vzrůstem," řekl náměstek primátora Leonard Varga, který má daný odbor ve své kompetenci.

 Na ulici Tolstého budou vysazeny okrasné jabloně. Ulici Olbrachtovu projasní kultivar javoru mléče, který se na podzim zbarvuje do sytě žluta. Loni vysazené aleje na ulici Bruzovská doplní keřové výsadby různých druhů a jehličnaté stromy rodu cypřišovec. Tyto nepříliš známé, rychle rostoucí jehličnaté dřeviny budou vysazeny také na ulici Tolstého, Gogolova a Maryčky Magdonové. Keře s jedlými plody dřínu a rakytníku budou vysazeny na ulici Lesní. Ulici Josefa Lady zkrášlí vzácnější čínský šeřík.

Stromy a keře vysadí technické služby také v parcích. Ten za bývalou knihovnou na Slezské doplní téměř dvě stovky nových keřů. Koloredovský park rozzáří v následujících letech v zimních měsících žlutý, oranžový a červený vilín. Vysazena v něm bude také mišpule obecná, jejíž jedlé plody mají hruškovitou chuť, ořechokřídlec s modravými květy a růžovobílá hortenzie, zvaná také jako ´Pinky Winky´, která v létě zkrášlí i park Pod zámkem, kde budou tyto dlouho kvetoucí hortenzie vysazené podél parkoviště.


Malý park rozzáří na jaře rododendrony s bílým květem. V parku vedle Komerční banky bude vysazen cypřišek nutkajský, jehož esence je jednou ze složek při výrobě parfémů. V Sadech Bedřicha Smetany nahradí dříve pokácené provozně nebezpečné stromy nově vysazené duby, jírovce a javory babyky.

Ze Svojšice pocházeli předci Buška z Velhartic

Další stromy a keře budou vysazeny na podzim, kdy je vhodnější doba pro výsadbu stromů z důvodu jejich lepšího ujmutí. Pro rok 2021 je na výsadby dřevin ve městě vyčleněno přes 1 milion korun.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: Odbor Kancelář primátora)