Svátek má: Oto

Regiony

Velikost textu:

S životem v Opavě je spokojeno 91 procent občanů

S životem v Opavě je spokojeno 91 procent občanů

Devět z deseti obyvatel Opavy (91,4 procenta) je spokojených s životem ve městě. Vyplývá to z výsledků sociologického průzkumu veřejného mínění „Opava očima svých obyvatel 2014“. Před dvěma lety bylo spokojeno dokonce 95,4 procenta občanů.

Město Opava
30.září 2014 - 13:00

Průzkum měl kromě obecné spokojenosti s životem ve městě odpovědět i na otázky týkající se dopravy, bezpečnosti, životního prostředí nebo možností volnočasového sportovního a kulturního vyžití. Moravskoslezskenovinky.cz o tom informovala mluvčí Opavy Lada Dobrovolná.

Průzkum provádělo v červnu letošního roku celkem 62 studentů Fakulty veřejných politik Slezské univerzity. Zúčastnilo se jej celkem 666 respondentů, kteří byli rozděleni podle věku, vzdělání a pohlaví. Studenti zkoumali i to, jak dlouho dotazovaný v Opavě žije, jaké má zaměstnání nebo v jakém typu domu bydlí.

Obdobný průzkum spokojenosti obyvatel nechalo město vypracovat už v roce 2012. Letošní výsledky tak mohou ukázat nejen srovnání s jinými městy v republice, ale i vývoj v čase.

Z předloňského šetření například vyplynulo, že Opava je pohostinné a přátelské město, s dostatkem zeleně a širokou nabídkou možností kulturního vyžití. Kromě toho téměř 9 z 10 respondentů souhlasilo s tím, že Opava je dobře dostupná vlakem, dobře se zde žije rodinám s dětmi a jedná se o čisté město. Obecnou spokojenost se životem ve městě tehdy vyjádřilo 95,4% obyvatel.

„Přestože oproti roku 2012 došlo k mírnému snížení míry spokojenosti Opavanů s životem ve městě, stále se Opava drží na předních místech spokojenosti obyvatel mezi městy v ČR a v kategorii šetření realizovaných za poslední dva roky vede. Zajímavým zjištěním je posun k větší polarizaci názorů. Na jedné straně přibylo obyvatel, kteří vyjadřují jednoznačnou spokojenost, ale i těch kteří vyjadřují jednoznačnou nespokojenost,“ hodnotí vedoucí realizačního týmu ze Slezské univerzity Dušan Janák.

Letošní zkoumání například ukázalo také to, že nejvíce investic z městské kasy by lidé nejraději vložili do oprav místních komunikací, na dobudování cyklostezek a výstavbu domova pro seniory, zatímco například ohledně výstavby krytého bazénu byla detekována kontroverznost názorů. Přestože parkování ve městě Opavané vnímají jako problémové, investici do parkovacího domu si přálo jen 17,2% dotázaných.

Respondenti si také myslí, že Opava není atraktivní pro absolventy vysokých škol. Nesouhlasili s tím, že je město centrem cestovního ruchu v regionu ani s tím, že je tady dostupná kvalitní zdravotní péče. Spokojeni jsou naopak s dobrou dostupností centra města a silnou stránkou Opavy je podle nich její kulturní život.

Podzemí kostela sv. Ducha v Opavě přineslo překvapení

„Je potěšitelné, že se Opavanům dle průzkumu v Opavě dobře žije, nespokojenost v některých oblastech zavazuje k tomu, aby vedení města podniklo konkrétní kroky, jež z hodnocení dotazníků vyplynuly,“ komentuje výsledky analýzy primátor Zdeněk Jirásek.

(iza, foto: Archiv města Opavy)