Svátek má: Darina

Regiony

Velikost textu:

Janáčkův máj zahájila Synfonietta se Šeherezádou

Janáčkův máj zahájila Synfonietta se Šeherezádou

Letos si v Ostravě v rámci festivalu dává rendez vous celá festivalová Evropa. Ke dni zahájení Janáčkova máje potvrdilo účast na výroční konferenci v Ostravě 98 ředitelů a generálních manažerů velkých evropských festivalů.

Janáčkův máj
29. května 2015 - 08:00
Jubilejní 40. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj otevřelo úvodní slovo moderátora Jiřího Vejvody, jenž na pódiu pozdravil přítomné - místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Jaroslavu Jermanovou, ministra kultury Daniela Hermana, hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslava Nováka, primátora Tomáše Macuru, biskupa ostravsko – opavské diecéze Františka Václava Lobkowicze a další významné hosty i věrné diváky.

Jiří Vejvoda vše na pódiu vyřčené zároveň plynně překládal do angličtiny pro zahraniční hosty.  Úvodní slovo patřilo ministru kultury Danielu Hermanovi: „Je pro mne radostí zahájit 40. ročník Janáčkova máje, navazujeme tak na dlouhou, 65 letou tradici. Je vždycky velmi povzbudivé, když člověk vnímá, jak kultura žije. Rolí ministra není kulturu tvořit, ale pomáhat, aby žila tam, kde je dobře zakořeněná. A jestliže jsou kořeny dobře zapuštěné několik desítek let, je vidět, že Ostrava patří mezi krásné zahrady.“  

Na slova ministra navázal primátor města Ostravy Tomáš Macura: „Ne každé dobré víno časem zraje do krásy vůně a barvy. V případě Janáčkova máje to však platí, čím starší, tím lepší. K tomu je třeba mít jasnou vizi pořadatelů a organizátorů, mít odvahu a invenci, nebát se nových trendů a nápadů. Jsem rád, že organizace festivalu v čele s Jaromírem Javůrkem tyto vlastnosti kloubí v míře dokonalé. Není náhodou, že si Evropská festivalová asociace vybrala letošní Janáčkův máj pro svou výroční konferenci a valnou hromadu, to je velká pocta pro Ostravu.“

Letos si v Ostravě v rámci festivalu dává rendez vous celá festivalová Evropa. Ke dni zahájení Janáčkova máje potvrdilo účast na výroční konferenci v Ostravě 98 ředitelů a generálních manažerů velkých evropských festivalů.

Po úvodních slovech přišla na řadu hudba. Návštěvníci koncertu měli možnost zažít Janáčkovu filharmonii Ostrava ve zcela novém světle pod vedením jejího nového šéfdirigenta Heiko Mathiase Förstera. V tomto složení se společně s orchestrem představili na Janáčkově máji poprvé. Divákům představili oblíbenou Sinfoniettu a po přestávce z Příběhů tisíce a jedné noci, Šeherezádu Rimského-Korsakova.

„Německá“ Sinfonietta zazněla, jak jsme ji snad dosud neslyšeli. Bez přehnaných lyrických akcentů, zato s přesností výrazu tušené autenticity původního díla, jak ho snad původně právě takto zamýšlel představovat posluchačům i sám autor Leoš Janáček. Včerejším večerem linoucí se Sinfonietta i Šeherezáda potvrzovaly závěrečná slova moderátora Jiřího Vejvody v úvodu koncertu citujícího německého filozofa Fridericha Nietscheho: „Život bez hudby by byl omylem.“

Koncert 25. května, Janáčkova konzervatoř a Gymnázium v Ostravě. Originálních skladeb XX. století pro deset violoncellistů a dva kontrabasisty není mnoho. V Ostravě zazní v Komorním koncertu pro 48 strun a dvě hlasivky v podání Brněnských violoncellistů a Marie Fajtové.

Koncert 26. května, Opava, Kostel sv. Václava. Koncert Slezská barokní liturgie je poctou k 350. výročí narození „polského Händla“. Reprezentativní výběr z díla Grzegorze Gerwazy Gorzyckiego v autentickém provedení Wroclaw Baroque Ensemble.

SOUTĚŽ GENERACE ve středu 27. května. Součástí Janáčkova máje je přehlídka nejlepších českých mladých umělců a koncert vítězných prací skladatelské soutěže GENERACE - jediné svého druhu v Evropě! Skvělé výkony mladých umělců, kteří nastudovali skladby svých vrstevníků ze zemí V4, je možné obdivovat již ve středu 27. května v 17 hodin v inspirativním prostředí Galerie výtvarného umění v Ostravě.

Mezinárodní hudební festival Janáčkův máj začíná už příští týden

Vedení Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj vyhlásilo společně s Nadací ČEZ jako generálním partnerem festivalu soutěž. Účastníci jednotlivých koncertů mohou posílat své zážitky dokumentující atmosféru festivalu na adresu .zc.manzes@jamvukcanaj-yktizaz Pro vylosovaného autora Skupina ČEZ připraví exkurzi do běžně nepřístupných míst Divu Česka - vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. Moravskoslezskenovinky.cz informoval Mgr. Petr Bohuš, MHF Janáčkův máj.
(jv,Moravskoslezskenovinky.cz foto:MHF Janáčkův máj)