Svátek má: Teodor

Regiony

Velikost textu:

K Mezinárodnímu dni ptactva adoptuj budky!

K Mezinárodnímu dni ptactva adoptuj budky!

V Gymnáziu Mikuláše Koperníka v Bílovci budou stavět k Mezinárodnímu dni ptactva ptačí budky.

Ilustrační foto
28. března 2019 - 12:00

Sestav ptačí budku! Mezinárodní den ptactva oslaví i gymnázium v Bílovci. V pondělí 1. dubna 2019 se od 14 do 17.30 hodin sejdou ve vestibulu Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci milovníci drobného ptactva, aby sestavili vlastní ptačí budku. K Mezinárodnímu dni ptactva vedení školy připravilo pro veřejnost padesát stavebnic budek pro uhnízdění tří zpěvných druhů – sýkorky modřinky, sýkorky koňadry a lejska šedého. Sestavené budky si účastníci po vyplnění krátkého dotazníku mohou odnést domů.

„Nápad s budkami vznikl jako reakce na tiskovou zprávu ornitologické společnosti, že v Čechách rapidně ubývá zpěvných ptáků. Cílem celé akce je přitáhnout širokou veřejnost a hlavně rodiče s dětmi k péči o tento ohrožený druh. Zájemci si nejen sami postaví budku, ale také budou posléze sledovat, jaký druh ptactva se v budce uhnízdil a kolik mladých vyvedl. Výsledkem by měla být mapa druhové hustoty drobných pěvců na území Bílovce, s výsledky budeme pracovat během středoškolské odborné činnosti a mohly by sloužit také jako podklad pro další výzkumy," říká ředitel Gymnázia Mikuláše Koperníka a zároveň autor projektu Pavel Mrva a dodává, že stavebnice jsou velice jednoduché a zvládne je úplný laik.

Účastníci akce by si s sebou měli přinést pouze vlastní ruční nářadí – kladívko střední velikosti a šikovné ruce –, u nejmenších účastníků je vhodná přítomnost zdatného pomocníka. Všichni stavitelé dostanou také letáček s informacemi o umísťování budek, v jaké výšce je postavit, kde přidat pítko a další důležité pokyny, a také pracovní bloček, do kterého by si měli všichni majitelé budek zapisovat údaje o pohybu ptactva na jejich zahradách.„Jde o nultý ročník, chtěli bychom tuto akci organizovat každý rok. Zájem je už nyní, k dnešnímu dni máme rezervováno dvacet stavebnic. V příštích letech bychom chtěli připravit i speciálnější budky pro další druhy ptáků, třeba sovy. Hned po letošní akci pověsíme několik budek také v areálu gymnázia a určení studenti budou sledovat pohyb ptactva přímo v prostoru školy. Na podzim bychom chtěli zorganizovat podobnou akci zaměřenou na stavbu krmítek na zimu," vysvětluje Pavle Mrva a dodává, že stavění budek doplní ve vestibulu školy také interaktivní myslivecká výstava, ke které bude mít povídání myslivecký nestor a  odborník  devadesátiletý Zdeněk Pilich z Bílovce.

Budku si lze zarezervovat na adrese .zc.kmg@avrmp Rezervace budou přijímány do dne konání akce, tj. do 31. března 2019, nebo do vyčerpání zásob.

Hrady a zámky na Liberecku zahajují sezonu

Moravskoslezskenovinky.cz informovala Lenka Gulašiová za Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz foto:arch)