Svátek má: Ilona

Regiony

Velikost textu:

Český Těšín má moderní integrované výjezdové centrum

Český Těšín má moderní integrované výjezdové centrum

Moderní zázemí pro složky Integrovaného záchranného systému vyrostlo během necelých dvou let v ulici Sokolovská na okraji Českého Těšína.

Moderní zázemí pro složky IZS
12. června 2019 - 12:00

Pod jednou střechou budou pracovat krajští profesionální hasiči, policisté a českotěšínští strážníci. V Moravskoslezském kraji tak lidem slouží už 12 integrovaných výjezdových center a ostravské Integrované bezpečností centrum.

„Integrace záchranných složek nabízí efektivní a také systematickou službu pro občany našeho kraje. Zásahy hasičů, policistů a strážníků jsou koordinované a tedy i rychlé a účinné. V novém integrovaném centru je umístěno také pracoviště krizového řízení města. V Českém Těšíně vznikl opěrný bod, díky kterému budou mít zásahy zase o něco vyšší úroveň, a díky kterému se budou moci cítit bezpečněji občané města i jeho okolí,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a dodal, že společné sídlo záchranných složek je navíc i provozně úspornější.  

Nové centrum se nachází na strategickém místě. „Centrum vyrostlo nedaleko centra města, navazuje na průmyslovou zónu a je dobře napojené na dopravní a technickou infrastrukturu. Jsem přesvědčený, že díky tomu budou zásahy při mimořádných událostech efektivnější,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák.

„O IVC jsme usilovali dlouhá léta, jelikož podmínky pro jednotlivé složky byly nevhodné. Profesionální hasiči sídlili společně dobrovolnými v budově z roku 1931, v prostorách ještě pro koňské stříkačky, Policie ČR pak ve vilce z roku 1894. Přes četné politické deklarace se projekt podařilo uvést do života až s příchodem nové koalice do vedení kraje. Chtěla bych tímto vyjádřit poděkování za všechny složky sídlící na území našeho města, které slouží nejen našim občanům, ale širokému okolí,“ řekla starostka města Český Těšín Gabriela Hřebačková.

V areálu Integrovaného výjezdového centra se nacházejí tři budovy, které na sebe navazují, ale také chodníky, komunikace a parkovací stání včetně zastřešení pro vozidla integrovaných záchranných složek. V přízemí každé budovy je zázemí pro techniku integrovaného záchranného systému, v budově HZS jsou technologická zařízení, myčka automobilů, dieselagregát, náhradní elektrické zdroje nebo například kompresorovna.

„V areálu budou mít záchranáři k dispozici také sportoviště. Jeho součástí je kondiční plocha, která se skládá z běžeckého oválu s hřištěm uprostřed a cvičné věže. Pro výcvik a tréning slouží dále tělocvična a posilovna uvnitř jedné z budov,“ doplnil hejtman kraje Ivo Vondrák.

Novostavba Integrovaného výjezdového centra v Českém Těšíně byla zahájena v červenci 2017. „Práce na objektech v areálu byly ukončeny v prosinci 2018, kolaudovali jsme je v polovině března tohoto roku. Venkovní práce, které byly závislé na počasí, byly dokončeny v dubnu. Jednalo se o hřiště, cvičnou věž a oplocení, které tedy měly kolaudaci až 23. května,“ vysvětlil náměstek hejtmana kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania a doplnil, že zhotovitelem stavby byla společnost Metrostav.

„Výstavba Integrovaného výjezdového centra Český Těšín stála 180 milionů korun. Převážnou většinu financoval Moravskoslezský kraj, který na ni ze svého rozpočtu vyčlenil 115 milionů. Na financování se 50 miliony podílelo i Ministerstvo vnitra České republiky, přispělo také město Český Těšín, které na centrum poskytlo 15 milionů korun. Samozřejmě důležitou investicí bylo vnitřní vybavení, které přišlo na dalších 14 milionů korun. Ty byly v režii Moravskoslezského kraje,“ vyčíslil náměstek hejtmana kraje Jaroslav Kania.

„Při záchraně v krizových situacích, kdy jde o život či zdraví, mohou mít vteřiny zásadní roli. Integrace jednotlivých služeb v místě centra tak přispěje k lepší akceschopnosti a zefektivní činnosti. Nicméně nové prostory znamenají rovněž přívětivější prostory pro veřejnost. V budově je situována i výslechová místnost, uzpůsobená výslechům zvlášť zranitelných obětí. Na potřeby trestní praxe pak bylo pamatováno zřízením rekogniční místnosti či dalších prostor, vybudovaných v souladu s aktuálními nároky,“ sdělil ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.

Na území Moravskoslezského kraje se nachází jedno Integrované bezpečnostní centrum (IBC) a dvanáct Integrovaných výjezdových center (IVC): kromě nového v Českém Těšíně také v Nošovicích, Bruntále, Bílovci, Opavě, Třinci, Městě Albrechtice a pět ostravských. V Ostravě jsou IVC v Zábřehu, Porubě, Jihu, na Slezské Ostravě a ve Slovenské ulici v Přívozu. Brzy k nim přibude nové IVC v Jablunkově a v Kopřivnici.

Hasiči na Dni IZS v Hlučíně ukázali školákům vyprošťování

„Koncept Integrovaných výjezdových center, který je realizován v MSK, je ojedinělý svým rozsahem v rámci České republiky. Představuje vyšší úroveň spolupráce mezi složkami IVC při dosažení vyšší efektivity, funkčnosti a ekonomické výhodnosti, což ve svém důsledku je ku prospěchu občanům kraje. IVC v Českém Těšíně bude svým zázemím sloužit nejenom HZS MSK, ale i dobrovolným hasičským jednotkám v rámci hasebního obvodu, zejména ve využití venkovního cvičiště. Díky spolupráci s Moravskoslezským krajem mohou takováto centra vznikat a doufám, že tato vynikající spolupráce bude pokračovat i do budoucna, např. při budování IVC Kopřivnice či dalších“ řekl ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Vladimír Vlček.

Moravskoslezskenovinky.cz informoval por. Mgr. Petr Kůdela, tiskový mluvčí HZS Moravskoslezského kraje.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz,foto:hzs)