Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

V Bohumíně probíhá demolice bývalých drážních domků

V Bohumíně probíhá demolice bývalých drážních domků

Osud čtyř zdevastovaných a vybydlených drážních domků z roku 1908 v Bohumíně-Pudlově v lokalitě Louny je zpečetěn. Bylo zahájeno jejich bourání a do půlky listopadu zmizí z povrchu zemského. Demolice přijde město na 1,9 milionu korun.

Demolice drážních domků
14. října 2014 - 08:00

Moravskoslezskenovinky.cz o tom informovala mluvčí Bohumína Lucie Balcarová. „O odkoupení domů od drah jsme usilovali přes deset let. Před sedmi lety se nám to konečně povedlo, zaplatili jsme za ně 3,9 milionu korun. Zájemců bylo ovšem více a někteří, kterým se domy nepodařilo získat, se jich dokonce domáhali soudně. Netajili se tím, že by je chtěli využít pro nastěhování nájemníků z jiných měst, vesměs neplatičů nájemného. A toho jsme se obávali, nechtěli jsme, aby v Bohumíně vzniklo další ghetto,“ vzpomíná starosta Bohumína Petr Vícha.

Dohromady koupilo město šest domů, ty disponovaly 62 byty čtvrté kategorie. Na zkoušku v jednom z nich opravilo čtyři byty a nabídlo je k bydlení slušným nájemníkům. O bydlení na periferii, v těsné blízkosti železničního koridoru a bez dostupnosti služeb, ovšem neměli obyvatelé Bohumína zájem.

Domy nakonec zůstaly prázdné a i přes svá zabezpečení se stále častěji stávaly terčem zlodějů. Několikrát v lokalitě museli kvůli požáru dokonce zasahovat hasiči. Naposledy letos v únoru jeden z domů úmyslně zapálili sběrači kovů, aby se lépe dostali ke kovovým konstrukcím střechy. Napáchali tak škodu za půl milionu korun.

Město se proto rozhodlo, že objekty postupně zdemoluje. První z nich padly k zemi vloni na jaře, ostatní čeká stejný osud teď.

„Původně jsme měli v úmyslu bourat domy postupně. Letos měl přijít na řadu ten, který sběrači kovů zapálili a jehož stržení nám nařídil stavební úřad. Cena za demolici se po výběrovém řízení ukázala tak nízká, že jsme se rozhodli zdemolovat hned všechny čtyři najednou,“ doplnil Petr Vícha.

Jeden z domů však na demolici bude muset nějakou chvíli počkat. Je na něm totiž umístěn sloup veřejného osvětlení a společnost ČEZ s jeho přeložkou otálí. Je proto velmi pravděpodobné, že ten se bude bourat až v příštím roce.

„Sběrači nám domy doslova „vykuchali“. Vše, co mohli zpeněžit, odnesli. Ze zdí uvnitř domu vytrhali kabely, z podlah zase dřevěné parkety. V domech tak zůstaly jen obvodové zdi,“ uvedla Jana Reli z majetkového odboru, která má demolici na starosti.

Bohumínské senior taxi bude pro důchodce už od 65 let

Letos na podzim padnou k zemi ještě dva městské domy. Jeden z nich opět v Pudlově, a to v Jeremenkově ulici, a další v Záblatí naproti zdejší školy. Oba jsou prázdné, vybydlené, poničené. Oprava by byla neefektivní a neekonomická. Městu se navíc podařilo na obě demolice získat dotaci z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko na regeneraci brownfields. Ta uhradí 85 procent nákladů na demolici. Bourat se začne už v listopadu.

(iza, foto: Pavel Čempěl)