Svátek má: Soběslav

Regiony

Velikost textu:

V roce 2019 chce Bohumín investovat do ekologie i zklidnění dopravy

V roce 2019 chce Bohumín investovat do ekologie i zklidnění dopravy

Bohumín už ví, jak bude příští rok hospodařit. Návrh první verze rozpočtu na rok 2019 projednali tento týden městští zastupitelé.

Lesopark na Panském
14. září 2018 - 12:00

Bohumín počítá s příjmy i výdaji ve výši téměř 750 milionů korun. Mezi největší plánované investice patří revitalizace Gliňočských tůní, výstavba parkovišť v centru, zklidnění dopravy ve Skřečoni, zahájení výsadby nového lesoparku Na Panském či komplexní modernizace lokality s rodinnými domy mezi ulicemi Mírová a Okrajní. Miliony zamíří i do sociální péče a do oprav chodníků a silnic.

„První verzi rozpočtu připravujeme už po letních prázdninách proto, abychom mohli pokračovat v rozjetých projektech a dát konkrétní podobu těm plánovaným. Zkušenosti z minulých let ukazují, že musíme zakázky na stavební a další práce soutěžit hned na začátku kalendářního roku. Tím se nám daří sehnat spolehlivé firmy za dobré ceny. Čím později veřejné zakázky zadáváme, tím více se nám komplikují a prodražují. Včasnou přípravou rozpočtu tak šetříme peníze,“ vysvětluje starosta Bohumína Petr Vícha.

Město má podle návrhu rozpočtu v plánu posílit opatření na zlepšení životního prostředí. Chystá hned několik projektů, které by měly ekologii prokazatelně pomoci. Jde například o pokračování revitalizace přírodní lokality Gliňočské tůně ve Skřečoni, díky níž bude celá oblast schopná přirozeně zadržovat vodu. Zároveň chce zahájit budování obřího lesoparku v lokalitě Na Panském, který má v budoucnu sloužit jako druhá zelená plíce Bohumína. Vzhledem ke stále chybějícímu obchvatu městské části Skřečoň, který brzdí postoj ministerstva dopravy, zaplatí za opatření na zklidnění dopravy směrem na Dolní Lutyni, například za zpomalující semafor či nový přechod.

Rozpočet myslí také na sociální oblast, především na dokončení zázemí pro centrum sociálních služeb. Díky modernizaci bývalé školní budovy v Masarykově ulici, kterou získalo město od Moravskoslezského kraje, budou mít Bohumínští všechny sociální služby dostupné na jediném místě. Centrum by se mohlo otevřít už v příštím roce. Město investuje také do chráněného bydlení v Husově ulici.


Budovat se v příštím roce budou i parkovací místa. „Stále častěji se na nás obracejí lidé s požadavkem na vytvoření dalších parkovacích míst. Nechceme likvidovat zatravněné plochy ve městě, proto jsme vytipovali místa, kde lze parkování rozšířit bez výrazných zásahů do zeleně, a v příštím roce vybudujeme nová stání u nádraží, v Mírové ulici a u opraveného sportovního centra Bosporka v Nerudově ulici,“ doplňuje Vícha.

Lepších podmínek se dočkají obyvatelé v lokalitě mezi ulicemi Mírová a Okrajní nedaleko dálnice. Zhruba 15 milionů korun si podle návrhu rozpočtu vyžádá její komplexní modernizace. Vznikne nová kanalizace, chodníky i osvětlení.

„Městu se nebývale finančně daří. Rozpočet letošního roku jsme navýšili na téměř 900 milionů korun, rekordní částky šly například do oprav silnic a chodníků, a to i díky dobrým cenám ve včasných výběrových řízeních. Rozpočet na příští rok ještě posílí přebytek z letošního roku, takže se budou moci realizovat ještě další investiční akce. Jsem rád, že novému zastupitelstvu předáváme Bohumín v dobrém stavu,“ dodal Vícha.

Moravskoslezskénovinky.cz informovala Lucie Balcarová, tisková mluvčí, město Bohumín

(jv,moravskoslezskenovinky.cz,foto:mmbohumin)