Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

V Ostravě byl otevřen nový unikátní Svět techniky

V Ostravě byl otevřen nový unikátní Svět techniky

Ostrava má od pátku 26. září unikátní interaktivní muzeum Svět techniky – Science and Technology Center. Veřejnosti se otevřelo na ploše 14 tisíc metrů čtverečních v nové budově uprostřed historického areálu Dolních Vítkovic.

Svět techniky v Ostravě
26. září 2014 - 13:15

V moderním objektu, který je podle projektu architekta Josefa Pleskota působivě zasazen do rámce industriálních památek, jsou pro návštěvníky připraveny čtyři expoziční světy a v nich stovky interaktivních a zábavných exponátů. Moravskoslezskenovinky.cz o tom informovala mediální zástupkyně Světa techniky Eva Kijonková.

Dětský svět patří výhradně dětem od 2 do 6 let. Najdou zde pískoviště s bagry, jeřáb, autoopravnu, farmu, pohádkový les, lékařskou ordinaci i mini televizní studio. Vše je připraveno nejen pro zábavu těch nejmenších, ale i rodičů, kteří s nimi v tomto světě mohou aktivně trávit společný čas.

Svět vědy a objevů představuje matematiku, chemii i fyziku v zábavném světle. Návštěvník vstupuje přes čidla, která odhalí jeho náladu a může si osahat nové materiály, nanotechnologie i nejmodernější lékařské technologie.

Svět civilizace nabízí nový pohled na běžné denní činnosti. Ukazuje, jak funguje městská infrastruktura, jaké jsou výhody civilizace, ale i její důsledky - například v podobě odpadků nebo plýtvání s vodou.  Navíc zde mohou návštěvníci komunikovat s návštěvníky podobných science center po celém světě.

Největší Svět přírody učí příchozí o fauně, floře, o vesmíru i o lidské duši, která je jedním ze zajímavých objektů expozice. Stejně tak jako model stromu, do kterého lze vstoupit spolu s živočichy, kteří ho v přírodě obývají.

Součástí expozice je také rozlehlá zahrada, kam se může návštěvník pohodlně posadit na sto let starý kmen a vstřebat všechny nové poznatky a vědomosti. Zahrada je rozdělena do několika tematických celků, které společně tvoří harmonické seskupení rostlin s nízkými nároky na lidskou péči.

Součástí Světa techniky je také největší nekomerční 3D kino v  České republice. „Naše plátno má rozměr 18x10 metrů! K tomu máme špičkovou promítací techniku, od firmy Barco, a zvuk takový, jaký se používá jen v hollywoodských kinech, Systém Dolby surround 7.1 JBL ScreenArray,“ popisujeředitel Světa techniky Jakub Švrček.

Ostravský Svět techniky bude spolupracovat s Američany

Kapacita kinosálu je přes 200 osob a sedačky už na první pohled zaručují nadstandartní komfort.  Promítat se zde budou především vzdělávací a zároveň poutavé filmy, které využijí dostupnou 3D technologii. Navíc je v novém ostravském Světě techniky i Divadlo vědy - Show&Demo, učebny, dílny a laboratoře pro studenty, kteří se sem ode dneška chodí učit.

(iza, foto: Web Světa techniky)