Svátek má: Darina

Regiony

Velikost textu:

Výstava mapuje historii ostravského hornictví

Výstava mapuje historii ostravského hornictví

Ve foyer Nové radnice byla ve středu 2.září zahájena výstava Hornická Ostrava, kterou připravili pracovníci Archivu města Ostravy.

Výstava ve foyer Nové radnice.
4. září 2020 - 12:00

„Jsem rád, že jsme se tady dnes mohli setkat. Půl roku jsme ve foyer kvůli koronaviru nepořádali výstavu a věřím, že už začneme normálně žít. Historii hornictví v Ostravě můžeme datovat od prvního nálezu uhlí v roce 1763 až po uzavření poslední šachty v roce 1994. Ostrava byla před hornictvím a existuje i po hornictví. Toto období vedlo k nárůstu obyvatel i rozvoji průmyslu, proto je dobré mu věnovat pozornost," řekl na zahájení výstavy primátor Tomáš Macura.


„Dobývání uhlí zde skončilo v roce 1994 a víc než čtvrtstoletí je Ostrava městem posthornickým. Právě díky rozvoji průmyslu je Ostrava třetím největším městem České republiky. 21. století posunulo naše město někam jinam, ale je dobré na hornickou historii zavzpomínat," uvedla ředitelka Archivu města Ostravy.


Výstava na jednotlivých panelech dokladuje počátky hornictví, zakládání dolů, dopady na životní prostředí, důlní neštěstí a zabývá se i hornickým sportem. První dělnické tělocvičné jednoty vznikaly v Ostravě v posledních dvou letech 19. století. Nejslavnější kapitoly sportu v Ostravě však psali hokejisté Vítkovice a fotbalisté Baníku. Výstava potrvá do konce září.  

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: mmo)