Svátek má: Daniel

Regiony

Velikost textu:

Ostravský Svět techniky bude spolupracovat s Američany

Ostravský Svět techniky bude spolupracovat s Američany

Nově dokončený velký Svět techniky (Science and Technology Center) v ostravských Dolních Vítkovicích získal významného partnera pro spolupráci - Americké přírodovědné muzeum v New Yorku, jednu z nejprestižnějších institucí tohoto typu na světě.

Svět techniky v Dolních Vítkovicích
11. září 2014 - 07:30

Moravskoslezskenovinky.cz o tom informovala mediální zástupkyně areálu Dolních Vítkovic Eva Kijonková. Podepsané memorandum zaručuje, že Americké přírodovědné muzeum považuje Ostravu za člena elitní skupiny, v jejímž rámci si mohou centra vyměňovat zkušenosti i programovou nabídku.

"Mám z toho upřímnou radost, protože toto muzeum do své rodiny spolupracujících center nebere rozhodně jen tak někoho. Troufám si říci, že jsme jedni z velmi mála v rámci celé Evropy, možná i světa - s výjimkou USA. Náš Svět techniky je tím něco jako Rolls Royce mezi Science centry,“ říká ředitel Světa techniky Jakub Švrček.

Americké přírodovědné muzeum patří mezi největší a nejúspěšnější muzea na celém světě. Ročně jej navštíví až pět miliónů turistů z celého světa a je celosvětově známé také díky rodinnému filmu "Noc v muzeu".

Podpis memoranda s newyorským muzeem je v poslední době dalším ze zahraničních uznání pro Svět techniky a Dolní Vítkovice. Řadu z nich získaly Dolní Vítkovice v rámci konference Industriální stopy 2014.

"Dolní oblast Vítkovice správně zvolila princip, který se osvědčil u nejúspěšnějších areálů v Německu – otevřela se nejširší veřejnosti a není jednostranně zaměřená. Jde o kvalitní a citlivé naplnění slova oživení," hodnotí například Rudolf Meyers, člen LEG, Durynské inženýrské komory, přední odborník na problematiku průmyslového dědictví pro oblast spolkové země Durynsko, který se podílel na přípravě a praktické realizaci řady konkrétních projektů.

„První pocit po vstupu do Dolních Vítkovic bylo ohromení. Druhý úžas. A třetí zjištění, že ve srovnání s tím, co se povedlo ve Vítkovicích, je situace v oblasti záchrany průmyslového dědictví v Maďarsku v počátcích,“ míní Györgyi Németh, profesorka Univerzity v Miskolci, kde přednáší o historii techniky a průmyslu a industriální archeologii.

Svět techniky je letos největší novinkou Dolních Vítkovic. Nabídne stovky exponátů, které interaktivní a především hravou a zábavnou formou vysvětlí úkazy přírodních věd, matematiky a techniky. Jeho posláním je předvést vědu a techniku jako hru, dostupnou každému, bez nudných učebnic a výpočtů. Expozice bude plně interaktivní a se vším si bude návštěvník moci pohrát, všeho se dotknout.

Operní studio NDM dostane ke svým dvacetinám Kytici

Už jen samotná budova Světa techniky je unikátním dílem architekta Josefa Pleskota. Jedinečnost Světa techniky je také v jeho lokalizaci do Dolních Vítkovic, kde stojí vedle starých vysokých pecí, obklopen divokou přírodou, která si šestnáct let po uzavření provozu železáren našla cestu do zrezivělého industriálního areálu.

(iza, foto: Web Světa techniky)