Svátek má: Dominik

Regiony

Velikost textu:

Karviná si připomene 70 let od osvobození Rudou armádou

Karviná si připomene 70 let od osvobození Rudou armádou

Osvobození Karviné a tedy ,,náš“ konec druhé světové války je 3. květen 1945 brzy ráno. Letošní 70. výročí si může připomenout i veřejnost spolu s vedením města včetně primátora Tomáše Hanzla.

Památník Osvobození
28. dubna 2015 - 08:00

Osvobozovací boje na celém Karvinsku byly součástí ostravské operace. Tato operace sledovala dobytí ostravského prostoru obchvatem tak, aby nebyl poškozen ostravský těžký průmysl. Proběhla ve třech etapách od 10. března do 4. května 1945. Ostravsko a Karvinsko osvobozovala vojska 4. ukrajinského frontu generála Jeremenka, bojů se aktivně účastnily také svazky 1. čs. armádního sboru v SSSR, 1. čs. samostatná tanková brigáda v SSSR a 1. čs. smíšená letecká divize v SSSR, která působila v rámci sovětské 8. letecké armády generála Ždanova.

Od konce března 1945 stála frontová linie v blízkosti obcí Prstná a Petrovice. Nacisté zvolili možnost rychlého ústupu a  likvidovali náložemi železniční trať v úseku Petrovice-Karviná a Petrovice-Bohumín, podminovali mosty a přístupové cesty. Před svým ústupem svedli boje před Prstnou, Marklovicemi a Zebrzydowicemi, kde chtěli zdržet sovětská vojska do doby, dokud se jejich hlavním silám nepodaří únik. Strategicky důležitá místa nacisté opevnili zákopy. Zvýšená letecká a dělostřelecká činnost sovětských vojsk byla přípravou na útok. Nacisté už neměli dostatek děl, proto se snažili oklamat sovětské velení tím, že vždy stříleli několik ran a přemisťovali  děla  na jiná místa.

V noci z 30. dubna na 1. května 1945 nacistická vojska ustoupila a při ústupu všechny přístupové cesty a mosty zničila. Od 1. května 1945 stříleli Rusové z marklovických polí a nacististé jim odpovídali z úkrytů mezi domy v Hranicích a v kolonii Vagónka u Jäcklových závodů, bojovalo se i ve Fryštátě. Teprve 2. května kolem 22. hodiny začali Němci ustupovat z posledních pozic směrem ke Karviné.

Obce Karviná a Louky byly osvobozeny bez většího odporu, brzy ráno 3. května 1945 zavlály na některých domech ve městě prapory. Karviná byla osvobozena.

Válka způsobila obyvatelům Karvinska i samotné Karviné útrapy i škody. Při osvobozovacích bojích a bombardování území dnešního města zahynulo přímo 46 civilistů a 57 sovětských vojáků. Z koncentračních táborů se nevrátilo nejméně 540 Karviňanů.

V opraveném bohumínském Národním domě bude i muzeum

Program karvinských akcí k 70. výročí osvobození

Jak informovala Moravskoslezskenovinky.cz Šárka Swiderová, tisková mluvčí statutárního města Karviné hlavní připomenutí osvobození se koná u Památníku Osvobození v neděli 3.5. od 15:00 hodin. Poté od 16:00 se v kulturním domě odehraje slavnostní koncert k výročí – zahraje Májovák, zazpívají Permoníci.

Ještě předtím v 10:00  na zámku Fryštát ocení ty, kteří se přímo účastnili bojů za druhé světové války na straně Rudé armády i západních spojenců – budou to dva muži žijící a pět in memoriam. Pamětní medaili statutárního města Karviné by měli 3.5. dostat: Florian Strzelec a Josef Tomica, in memoriam pak Erich Pollok, Josef Ščerba, MUDr. Waclaw Olszak (poslední předválečný starosta Fryštátu, který zemřel po výslechu v březnu 1939 a má hrob na hřbitově v Dolech), Karel Borský a Michal Pilipčinec. .

V úterý 5. května se pak od 17:00 na zámku Fryštát koná beseda věnovaná tématice války na Těšínsku.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz,foto:arch.)