Svátek má: Jan

Regiony

Velikost textu:

Třinec: Průmyslová zóna Baliny zaměstnává 1200 lidí

Třinec: Průmyslová zóna Baliny zaměstnává 1200 lidí

Více než tisíc dvě stě lidí již našlo zaměstnání v třinecké průmyslové zóně na Balinách. Průmyslová zóna významně napomáhá snižování nezaměstnanosti, která je na Třinecku také díky ní nejnižší v celém frýdeckomísteckém okrese.

Ilustrační foto
9. října 2014 - 08:07

V průměru se drží míra nezaměstnanosti na Třinecku kolem 6 procent. Informoval o tom web města Třinec.

Průmyslová zóna Baliny, která je v současné době zcela zaplněna, byla dokončena v červenci 2001 ve spolupráci s Třineckými železárnami s využitím státní finanční podpory. Na dvaceti hektarech působí osm prosperujících firem, které dokonce uvažují o rozšiřování stávajících závodů.

Třinecká průmyslová zóna od svého vzniku poskytla zázemí firmám Vesuvius Solar Crucible, Kern, BZN, JAP Trading, DONGWON CZ, chráněné dílně Ergon a společnosti Silesmont. Ze strany firem byly na zóně proinvestovány už zhruba dvě miliardy korun.

„Vážíme si toho, že firmy na naší průmyslové zóně neodcházejí, mají vztah k regionu, jsou citlivé k životnímu prostředí a vytvářejí nová pracovní místa. Cíl, který jsme si při vzniku zóny stanovili, což bylo mimo jiné vytvořit pracovní místa a rozmanitou podnikatelskou infrastrukturu, je splněn, a Baliny přinášejí své ovoce,“ uvedla starostka Třince Věra Palkovská.

Do centra pozornosti firem působících na zóně se v posledních letech vedle vlastního rozvoje a rozšiřování počtu pracovních míst dostávají také otázky společenské odpovědnosti směrem k obyvatelům třineckého regionu.

Důkazem těchto tendencí je DONGWON CZ, jedna z největších společností na třinecké zóně, která v současné době zaměstnává zhruba 400 lidí a počet jejích pracovníků se má ještě zvyšovat. Firma loni nastartovala s městem Třinec společný program zaměřený na sociální oblast a věnovala na potřeby seniorů, dětí a zdravotně handicapovaných občanů v sociálních zařízeních města Třince částku přesahující 150 tisíc korun.

Konkrétně firma financovala nákup herních prvků v zahradě denního stacionáře Paprsek, dovybavila rehabilitační místnost stacionáře Radost novým magnetoterapeutickým přístrojem v hodnotě 65 tisíc korun, finančně podpořila i nákup dataprojektoru pro potřeby klientů Klubu seniorů. Společnost poskytla finanční dar rovněž Pedagogicko-psychologické poradně na zvýšení kulturního prostředí při terapiích. Finanční dary v hodnotě více než 150 tisíc poputují do sociální oblasti i letos.

V péči o postižené děti a dospělé stacionářům pomůže nový polohovací vozík pro imobilní klienty, mateřince na Máchově ulici přibude na zahradě díky finančnímu daru kolotoč a klienti denního stacionáře Jantar se mohou díky firmě DONGWON radovat z nového televizoru. Společnost přispěje SŠ, ZŠ a MŠ na Jablunkovské ulici na výstavbu venkovního výtahu.

„Chtěla bych firmě DONGWON poděkovat za tuto podporu. Vážíme si toho, že se firma rozhodla investovat do sociální oblasti a být prospěšná tam, kde jsou jiní odkázáni na pomoc ostatních,“ podotkla starostka.

Třinec získal 21 milionů na protipovodňový systém

Třinecká průmyslová zóna, která má jednu z nejdelších tradic v naší republice, se může pyšnit několika oceněními. V roce 2004 získala ocenění jako zóna s největším společenským přínosem, v 2006 se stala brownfieldem roku, v roce 2008 získala starostka Věra Palkovská v souvislosti s průmyslovou zónou Baliny ocenění CzechInvestu Manažer roku podnikatelské nemovitosti. Most na Balinách byl v roce 2009 oceněn v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje hlavní cenou v kategorii dopravní, inženýrské a vodohospodářské stavby.

(iza, Moravskoslezskenovinky.cz, foto: Web STAN)