Svátek má: Václav

Regiony

Velikost textu:

Ostrava: Začaly úpravy prostranství u Masarykova náměstí

Ostrava: Začaly úpravy prostranství u Masarykova náměstí

Zelené plochy u Masarykova náměstí včetně prostoru proluky po bývalé květinové síni doznají menších estetických změn. Upraví se plocha náměstí vymezená ulicemi Zámecká, Dlouhá a 28. října.

Upravovaná plocha
22. června 2020 - 12:00

Nový bude trávník, květiny, okrasné trávy a dřeviny, doplňovat se bude mobiliář.Práce, které odstartovaly odstraněním čtyř původních, již přerostlých keřových skupin, provede městská společnost Ostravské městské lesy a zeleň.

Část prostranství v místě, kde dříve stával chátrající objekt květinové síně, a okolní travnatá plocha s přerostlými keři vypadají nevzhledně a neupraveně. Protože jde o prostor blízko Masarykova náměstí v úplném centru města, které je v posledních letech navštěvováno nejen přijíždějícími turisty, ale hlavně obyvateli města, je jeho vzhled nedůstojný.

"Rozhodli jsme se pro jeho menší úpravy, které spočívají hlavně ve vykácení keřů, zarovnání povrchu a položení travního koberce. Takto upravené místo může sloužit i pro posezení a pikniky v rámci různých kulturních nebo sportovních akcí, které se na náměstí budou konat. V místě po bývalé květinové síni vznikne dočasná instalace z rozchodníku a okrasných travin," uvedla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Práce budou probíhat postupně, jejich první část již začala a skončí před zahájením akce „Léto na Masarykáči", která je naplánována od 1. července. Po vykácení původních keřů se na místo, kde nebude v průběhu léta hřiště a kavárna, navezla nová zemina, a povrch se upraví tak, aby se na něj dal položit travní koberec. Jeho položením skončí první část plánované proměny.


Položení travního koberce na druhé části plochy vymezené ulicemi Zámecká, Dlouhá a 28. října je naplánováno na polovinu září po ukončení akce „Léto na Masarykáči", kdy dojde k odstranění multifunkčního pískového hřiště a kavárny, aby nemohlo dojít k jeho poškození.

V proluce po bývalé květinové síni bude umístěna klidová zóna. V lokalitě bude položen nízkoúdržbový rozchodníkový koberec. Do navezené zeminy se zasadí čtyři suchomilné stromy-keře „svítel latnatý" a další suchomilné rostliny (řebříček, kostřava, kručinka, metlice, bezkolenec a další). Středem této instalace bude probíhat dřevěný povalový chodník, instalovány na něm budou lavičky. Úprava proluky po bývalé květinové síni by měla skončit do 1. srpna.

(pšt, moravskoslezskenovinky.cz, zdroj: mmo)