Svátek má: Tadeáš

Regiony

Velikost textu:

V Orlové zkouší nový chytrý systém svozu odpadů

V Orlové zkouší nový chytrý systém svozu odpadů

Svoz odpadu v Orlové monitoruje a vylepšuje chytrý systém, který je zatím v tuzemsku unikátní a ani v okolní Evropě není dosud zavedený.

Vážení odpadů
26. ledna 2019 - 12:00

Jde totiž o novinku, u jejíhož vzniku stála městská společnost SMO Orlová a odborníci z řad akademiků ostravských univerzit a IT Clusteru - klastru, který sdružuje firmy podnikající v IT technologiích.

„Systém pracuje s daty, která se automaticky, bezkontaktně načítají z odpadních nádob. Ty nesou nezaměnitelné identifikační čipy, díky kterým jsme schopni on-line získávat údaje o poloze, typu odpadu, naplněnosti nádoby i klientech, kteří ji využívají,“vysvětlil ředitel SMO Jaroslav Vaněk s tím, že obsluhu svozových vozů komunálního odpadu systém nijak neomezuje ani nezdržuje.  

SMO v rámci projektu jednak postavilo simulátor vyklápěcího zařízení popelnic, jednak se podílelo a podílí na ověřování v reálném provozu. O vše ostatní se postaraly členské firmy IT klastru, který na projekt získal 12,5milionovou dotaci z evropských fondů.

Chytré svozové vozy vyjely do ulic po dvou letech práce. Znalost váhy odpadu v popelnici a lokalizace dané nádoby umožňuje optimalizovat periodu a trasu svozu. Po pilotním nasazení systému do praxe, a to na dvou vozech SMO a 600 nádobách, lze předpokládat úsporu přibližně deset procent z běžně najížděných kilometrů. „To představuje úsporu kolem čtyř tisíc kilometrů za rok,“ uvedl Richard Kočí, manažer komunálních služeb SMO Orlová.

Systémy pro efektivní svoz odpadu se v Evropě sice vyrábí, ale jejich běžná cena se u dvou známých výrobců pohybuje v násobcích ceny systému, který vyvinul IT Cluster. Navíc se většinou se získanými daty nepracuje stejným způsobem jako v Orlové. Tady se současně odborníkům podařilo dosáhnout toho, aby se nijak neprodlužovala operace výsypu odpadu.

Slezská metropole má třetí nejlepší web o životním prostředí

SMO si podle ředitele Vaňka od zavedení systému slibuje větší kontrolu nad vyváženými nádobami, jak z pohledu inventarizace, tak i z hlediska míry využití nádob. Další oblastí je také řešení reklamací ze strany občanů či podnikatelských subjektů. Navíc se tak firma připravuje na budoucnost, kdy může nastat situace platby za skutečně vyprodukovaný odpad v domácnostech.

SMO plánuje, že během prvního pololetí letoška vybaví všechny popelnice a kontejnery v Orlové, tedy více než 5 000 nádob, identifikačním čipem a připravuje nasazení sytému i na další dva svozové vozy. Autoři řešení očekávají, že díky nízké pořizovací ceně se systém ujme i v jiných městech po celé ČR. Podle řešitelského týmu novinka významně ušetří náklady za dopravu.

Moravskoslezskenovinky.cz informovala Eva Kijonková, mediální zastoupení SMO Orlová.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz foto:smo)