Svátek má: Otýlie

Regiony

Velikost textu:

Nový Jičín: Díky EU začala stavba expozice Generál Laudon

Nový Jičín: Díky EU začala stavba expozice Generál Laudon

V Novém Jičíně byla zahájena výstavba expozice Generál Laudon. Stavební firma si převzala prostory ve třetím nadzemním podlaží v domě, kde maršál v roce 1790 zemřel. Zároveň byla do tajné schránky uložena Laudonova depeše.

Busta generála Laudona v Novém Jičíně
22. dubna 2014 - 07:30

Depeši budou návštěvníci hledat ve hře nazvané interiérový geocaching. Moravskoslezskenovinky.cz o tom informovala mluvčí Nového Jičína Marie Machková.

Předpokládané náklady na realizaci projektu činí 8,8 milionu korun. Více než 7 milionů korun získalo město dotací Evropské unie z programu ROP Moravskoslezsko. Expozice bude otevřena na přelomu září a října tohoto roku.

Stavební dělníci musejí do konce června změnit vnitřní dispozice dosud nevyužívaných prostor návštěvnického centra, které v Laudonově domě na náměstní sídlí. Budou se posouvat příčky, dveře, pokládat nová krytina na podlahy. Musí se upravit sociální zařízení pro návštěvníky. Všechny prostory budou bezbariérové. Během letních prázdnin se místnosti vybaví nábytkem, historickými exponáty, audiovizuální technikou.

„Expozice bude prezentovat neobyčejnou sbírku map, vojenských plánů, ale i dobových kostýmů. Svým interaktivním programem zaujme malé i velké návštěvníky, historiky i laiky. Je to další krok k zatraktivnění města a zvýšení turistického ruchu, “ řekl starosta Nového Jičína Jaroslav Dvořák.

Prostory budou sjednoceny nezvyklou grafickou úpravou v kombinaci bílé a černé barvy. Tématicky ale bude každá místnost odlišná.„Jedna bude věnována dětství a mládí generála Laudona, druhá Sedmileté válce, další tureckému tažení, ztvárněn bude i úmrtní pokoj. Budou se tu hrát hry, které nadchnout nejen děti, ale i dospělé.  Děti si mohou vyzkoušet dobové oblečení, výzbroj, výstroj a zahrát si na vojáka. Chceme, aby to byl živý dům, žádné muzeum,“ uvedl historik Jaroslav Zezulčík.

Nový Jičín: Občané mohou navrhovat Dobrovolníka roku

Unikátní a naprosto originální doprovodnou aktivitou  bude takzvaný interiérový geocaching, hra, která kombinuje hledání pokladu pomocí GPS souřadnic, po vyluštění šifer a zdolání kvízových otázek. „Odměnou pro lovce tajných schránek bude i truhlička s Laudonovou depeší. Ta ukrývá obrázek bitvy a šifru,  která je klíčem k nalezení pokladu, který na Moravě zanechala během bitvy u Domašova pruská armáda,“ vysvětlila Ivana Petruchová z oboru majetku, rozvoje a investic.

(iza, foto: Dr. Killer/Wikimedia)