Svátek má: Svatopluk

Byznys

Velikost textu:

Brexit se odkládá, nejistota protahuje...oslabujeme výhled na CZK

Brexit se odkládá, nejistota protahuje...oslabujeme výhled na CZK

Nejistota spojená s brexitem jen tak z evropských trhů a ekonomik nezmizí. Včera se EU s Británií dohodla na odkladu brexitu až do podzimu tohoto roku (31. října).

Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance
11. dubna 2019 - 09:50

To je sice méně než navrhoval Donald Tusk, ale více než chtěla Theresa Mayová. Ta se tak asi těžko vyhne pořádání evropský voleb. Představa pořádání evropských voleb tři roky po referendu o brexitu je pro řadu tvrdých brexitářů z konzervativní strany těžko skousnutelná. A i proto může být v britském parlamentu při schvalování zhruba šestiměsíčního odkladu ještě hodně horko, uvedl Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance.

Zamítnutí odkladu a nastartování tvrdého brexitu na konci tohoto týdne má ale podle nás velice nízkou pravděpodobnost a podobně v tuto chvíli smýšlejí i trhy. Libra kosmeticky zpevnila a lehce pozitivní nálada převládá i na středoevropských trzích, které by v případě tvrdého brexitu patřily v Evropě k těm "prvním na ráně".

Na druhou stranu natahování brexitu bude brzdit investice a obchod v Evropě zase o něco déle, a to pro českou ekonomiku ani korunu rozhodně není důvod k oslavám. Slabší růst domácí ekonomiky a přetrvávající globální nejistoty byly hlavním důvodem, proč jsme oslabili již tak dost opatrný výhled na českou korunu. Počítáme nyní pouze s mírnými zisky CZK a měnový pár by se měl do konce roku podle nás udržet nad 25,00 EUR/CZK.

Koruně se sice bude líbit pozitivní obrat v Německu v druhé polovině roku a také skutečnost, že se ECB letos vůbec nechystá zvyšovat sazby. Na druhou stranu blížící se vrchol hospodářského cyklu a vysoká úroveň zajištění domácích exportérů budou české měně brát vítr z plachet. Stejně tak jako vysoká úroveň zahraničního spekulativního kapitálu v Česku, který právě ve chvílích vyššího globálního napětí může balit kufry, uzavřel Jan Bureš..

(jb, jk, prvnizpravy.cz, foto: pl)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
103.8
ČEZ
500
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
864.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
781.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
678
PHILIP MORRIS ČR A
15420
O2 C.R.
232
UNIPETROL
382.5
VIG
619.5