Svátek má: Svatopluk

Byznys

Velikost textu:

EU připravuje proti USA nové celní tarify

EU připravuje proti USA nové celní tarify

Komise EU údajně připravuje sazby na dovozy v USA ve výši 20 miliard eur. Měl být předložen seznam dotčených produktů.

Ilustrační foto
14. dubna 2019 - 07:20

Evropská unie hrozí uvalením nových celních sazeb na americké výrobky. Komise v pátek předložila členským státům seznam amerických výrobků, které by mohly být předmětem nových sazeb. Zahrnuje dovozy v hodnotě přibližně 20 miliard eur.

Komise tyto informace nepotvrdila, a proto neuváděla žádné příklady výrobků. Stále chce diskutovat s potenciálně postiženými společnostmi EU. Nakonec jednání by mohly být tarify také nižší, což by představovalo jen něco málo přes deset miliard eur ročního dovozu. To odpovídá odhadovaným škodám způsobených nezákonnými dotacemi USA pro výrobce letadel Boeing.

Východiskem eskalace je stížnost EU u Světové obchodní organizaci (WTO) o dotacích USA pro Boeing. WTO potvrdila, že americký výrobce letadel dostal od USA neoprávněně dotace. USA naopak také obviňují Evropu z nelegálního dotování Boeingu, soupeře Airbusu. Komise EU okamžitě oznámila protiopatření.

Obchodní spor mezi americkým výrobcem letadel Boeing a jeho evropským konkurentem Airbusem trvá již více než 15 let.


Odvetné clo ze strany USA na různé dovozy z EU jsou založeny na skutečnosti, že podle zjištění WTO obdržel evropský výrobce letadel Airbus také miliardy nelegálních státních podpor. Nová cla v hodnotě asi jedenáct miliard dolarů (9,8 miliardy eur) jsou uvalena kromě výrobků a komponentů pro letecký průmysl také na mnoho dalších výrobků, jako je řada sýrů, olivového oleje, pomerančů nebo mořských plodů.

Americká vláda zvýšila v loňském roce tarify na evropský dovoz oceli a hliníku, což přimělo EU platit vyšší daně na americké výrobky, jako je whisky a džíny. Trump také ohrožuje speciální tarify na auta z EU, která by zasáhla hlavně BMW, Daimler a VW.

Obchodní spor by se nyní mohl dále zvyšovat. Americký prezident Donald Trump vidí svou zemi jako oběť nekalých obchodních dohod a svým stoupencům slíbil přísnou politiku „Amerika first“. EU chce zabránit clu a místo toho uzavřít obchodní dohodu s USA, která mimo jiné stanoví pro průmyslové výrobky osvobození od cla.

(rp,prvnizpravy.cz,thehill,foto:arch.)