Svátek má: Svatopluk

Byznys

Velikost textu:

Evropský průmysl zavrávorá

Evropský průmysl zavrávorá

Únorová čísla z oblasti evropského průmyslu zřejmě ukáží na meziměsíční pokles. I tak ale roste naděje, že se průmysl v Q1 19 již vymaní z recese.

Ilustrační foto
12. dubna 2019 - 09:45

Na domácí půdě nás čeká zveřejnění bilance běžného účtu za únor. Ta by díky solidnímu přebytku zahraničního obchodu měla skončit výrazně v plusu, sdělila Jana Steckerová, analytička Komerční banky..

Američané domácí ekonomice věří

Ve Spojených státech bude dnes zveřejněna pouze důvěra podle Michiganské university. Ta se po lednovém klopýtnutí udržuje na vysokých hodnotách (v dubnu na 97,5 bodů).  

Průmyslová produkce v eurozóně vykáže po lednovém výrazném růstu zřejmě mírný pokles. Pokud bychom předpokládali, že v březnu bude průmysl meziměsíčně stagnovat, měl by se v Q1 19 vymanit z recese (+0,3 % q/q).

Alespoň na chvíli by se mělo zklidnit dění kolem brexitu. T. Mayová přijala nabídku Bruselu, že termín pro odchod Británie z EU bude prodloužen do konce října. Do té doby Británii zůstávají práva a povinnosti vyplývající z členství v EU, zároveň se ale nebude účastnit jednání a hlasování, která tento horizont překračují. Žádná rozhodnutí EU Velká Británie nebude smět blokovat. Británie se také s chutí může začít připravovat na volby do Evropského parlamentu.

Vyšší ceny v průmyslu dolar nerozhýbaly

Ceny průmyslových výrobců ve Spojených státech v březnu předčily o tři desetiny tržní očekávání a stouply o 2,2 %. Kurzu dolaru to ale valných impulzů nedodalo. Rétorika Fedu je poslední dobou značně holubičí, takže ani vyšší inflace není schopná trhy přesvědčit, že Fed bude ve zvyšování úrokových sazeb pokračovat. Společná evropská měna se tak v průběhu celého dne pohybovala v  pásmu 1,125-1,129 USD/EUR.

Český běžný účet v solidním přebytku

V České republice bude dnes zveřejněn výsledek bilance běžného účtu za únor. Leden a únor bývají tradičně měsíce, kdy běžný účet vykazuje vysoké přebytky a ne jinak tomu bude i v letošním roce. Nasvědčuje tomu zahraniční obchod, který v únoru dosáhl přebytku 17,6 mld. CZK. Zároveň v únoru ještě nebývají vypláceny dividendy. Jejich platby se většinou rozběhnou až v jarních měsících. Přebytek běžného účtu by tak měl dosáhnout 28 mld. CZK. Ve srovnání s loňským rokem by to ale stále bylo o 1,4 mld. CZK méně.

Regionální měny ztrácejí bez zjevného důvodu

V průběhu čtvrtečního obchodování měly regionální měny tendenci mírně ztrácet. Žádná zajímavá data však zveřejněna nebyla. Jednalo se tak spíše o obchodování technického charakteru. Mnoho impulzu totiž nenabízely ani světové trhy, kde byl kalendář také poloprázdný, čemuž odpovídalo i obchodování na trhu s eura s dolarem. Kurz koruny v průběhu dne oslabil o 0,1 % na 25,62 CZK/EUR, stejně tak i polský zlotý (na 4,283 PLN/EUR). Maďarský forint odepsal 0,2 % a posunul se na 321,9 HUF/EUR, dodala Jana Steckerová.

(js, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)