Svátek má: Svatopluk

Byznys

Velikost textu:

Odklad brexitu a holubice na obou březích Atlantiku

Odklad brexitu a holubice na obou březích Atlantiku

Dnešní kalendář nabízí pouze stagnaci amerických průmyslových cen. Na politickém poli bude pokračovat jednání o brexitu na britské půdě.

Ilustrační foto
11. dubna 2019 - 09:45

Zásadní bude nalezení shody s tamní opozicí, a zda se Velká Británie zúčastní květnových voleb do Evropského parlamentu, uvedl František Táborský, analytik Komerční banky..

Americké ceny průmyslových výrobců stagnují

Dnešní kalendář událostí nabízí pouze americké průmyslové ceny výrobců za březen. Trh očekává stagnaci na současných hodnotách. Dále také očekáváme vystoupení viceguvernéra Fedu na výročním setkání IIF ve Washigtonu.

Holubice na obou březích Atlantiku

Jednání ECB podle očekávání nepřineslo žádné zásadní informace. Podle slov guvernéra M. Draghiho je zatím příliš brzy na oznámení detailů nového programu úvěrů pro komerční banky (tzv. TLTRO). Guvernér zároveň zmínil, že pravděpodobnost recese v eurozóně „zůstává nízká.“ V lednu však označil možnou recesi jako „nepravděpodobnou.“ Jemné nuance v komunikaci tak naznačují rostoucí nervozitu ohledně hospodářského vývoje v měnové unii. Euro reagovalo oslabením vůči dolaru o 0,15 % a v současnosti se obchoduje na úrovni 1,124.

Americká inflace v březnu podle očekávání zrychlila meziročně na 1,9 % a meziměsíčně vzrostla o 0,4 %. Po dvou měsících zpomalení se tak vrací na dosah dvouprocentního cíle centrální banky. Nicméně podle našich odhadů se na této úrovni příliš dlouho neudrží a není tak důvodem k dalšímu zvyšování úrokových sazeb. Slábnoucí inflační tlaky potvrzuje i jádrová inflace, která navzdory očekáváním poklesla o desetinu na 2,0 %.

Britská premiérka se dočkala schválení dalšího odložení brexitu na půdě EU o šest měsíců do 31. října. Británie však bude mít možnost odejít i dříve, což rozhodne o tom, zda se zúčastní květnových voleb do Evropského parlamentu. Novou dohodu o odkladu brexitu musí ještě schválit britský parlament, v jehož dolní komoře by měla premiérka promluvit už dnes a zároveň budou také pokračovat rozhovory s opozicí.

Ze zveřejněného zápisu z posledního jednání Fedu vyplynulo, že bankovní rada stále vnímá značnou nejistotu ohledně tamního vývoje i globálního vývoje ekonomiky, nicméně si několik členů ponechává možnost změny úrokových sazeb oběma směry vzhledem k nízké inflaci.

Německá inflace zůstává u svého původního odhadu

Německá spotřebitelská inflace se revize březnových hodnot nedočkala a zůstává na 1,4 % y/y. Během posledních šesti měsíců tak klesla tamní inflace o celý procentní bod a je nejnižší od dubna minulého roku.

Tuzemská inflace na horní hranici tolerančního pásma

Tuzemská spotřebitelská inflace v březnu zrychlila na rovná 3 %, čímž se dostala na horní hranici tolerančního pásma. Očekávání trhu tak bylo překonáno o dvě desetiny a ČNB ve své únorové prognóze předpokládala březnovou inflaci dokonce až o tři desetiny níže. Proinflační tlaky tak zůstávají silné. Nicméně to automaticky neznamená, že sazby se budou v květnu zvyšovat. Rozhodující bude, jestli se alespoň trochu podaří rozptýlit nejistotu ohledně vnějšího prostředí. Očekáváme, že se inflace ještě v dubnu udrží poblíž tří procent a následně začne zpomalovat. Koruna na zveřejnění reagovala mírným posílením.

Člen bankovní rady O. Dědek ve včerejším vystoupení zmínil, že březnová inflace pro něj není „alarmující“. Zároveň opět řekl, že rostoucí externí rizika ho vedou k opatrnosti při dalším zvyšování úrokových sazeb. Koruna na prohlášení prozatím neměla čas reagovat a v současnosti se obchoduje na úrovni 25,594 CZK/EUR, dodal František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
103.8
ČEZ
500
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
864.6
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
781.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
678
PHILIP MORRIS ČR A
15420
O2 C.R.
232
UNIPETROL
382.5
VIG
619.5