Svátek má: Nikola

Byznys

Velikost textu:

Recese v německém průmyslu pokračuje

Recese v německém průmyslu pokračuje

Srpnová data z českého průmyslu sice nenadchla, ukázala ale na odolnost automobilového sektoru.

Ilustrační foto
8. října 2019 - 09:45

Obáváme se ale, že pozitivních zpráv z německého průmyslu se jen tak nedočkáme, což potvrdí dnešní ranní data za srpen, a za Q3 19 budeme konstatovat technickou recesi v Německu. Odpoledne se pak dočkáme slabých PPI ze Spojených států, sdělil Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Riziko hlubší recese v německém průmyslu roste

Bojíme se, že recese v německém průmyslu nejenom že pokračovala i v srpnu, ale že se zřejmě překlopí do roku 2020. Otázkou zůstává, zda je již překonána krize v německém automobilovém průmyslu. Obáváme se, že německá ekonomika jako celkem během Q3 19 vykázala nepatrný pokles, což by znamenalo technickou recesi u našich západoevropských sousedů.

Dynamika cen průmyslových výrobců byla v září utlumená. Navzdory útoku na saudskoarabské rafinérie zářijové ceny pohonných hmot v USA zamířily v průměru dolů. Na konci září sestupný trend akceleroval, což vytváří i pro říjen předpoklad slabých cenových tlaků na straně průmyslových producentů.

Euro na úvod týdne lehce silnější

Po dopoledních ztrátách v souvislosti s nepříznivým číslem německých průmyslových objednávek za září se euro ve zbytku včerejší seance zotavovalo. Nakonec ale své zisky neudrželo a den zavřelo v podstatě beze změny. Dolaru v průběhu americké seance pomohla zpráva, že Čína je připravena uzavřít částečnou obchodní dohodu se USA v oblastech, kde se shodují. Témata, nad kterými nepanuje shoda, by se řešila v průběhu příštího roku.

Stále robustní trh práce dělá maloobchodníkům rados

Maloobchodní tržby by měly v srpnu vykázat relativně solidní výsledek. Trh práce zůstává napjatý (viz níže), mzdy i v reálném vyjádření nadále solidně rostou. Údaje o registracích aut ukazují na růst prodejů. Na druhou stranu spotřebitelská důvěra se zvolna snižuje, výběr dovolených v letních měsících a meziroční nevýhoda chybějícího pracovního dne budou v srpnu výsledek tržeb snižovat.

Podíl nezaměstnaných měřený MPSV se ani v září velmi pravděpodobně nezměnil a setrval poblíž 2,7 %. Číslo potvrdí přetrvávající napětí na tuzemském pracovním trhu. V příštích měsících by se již míra nezaměstnanosti měla pomalu zvyšovat, ale pouze ze sezónních důvodů.

Regionální měny na úvod týdne pod tlakem

Středoevropské měny se včera ocitly pod výprodejním tlakem a ruku v ruce společně oslabovaly. Forint a zlotý ztrácely v odpoledních hodinách zhruba třetinu procenta, koruna se čtvrtinou procenta lehce zaostávala. Její kurz se z ranních kotací těsně nad 25,70 CZK/EUR posouval na dohled hladiny 25,80 CZK/EUR.

Tuzemská srpnová data z reálné ekonomiky podle očekávání nijak nenadchla a do značné míry kompenzovala naopak dobrý červencový výsledek. Celkovými čísly zamával kalendářní efekt (letošní srpen měl o jeden pracovní den méně) i celozávodní dovolené. Zejména na průmyslové výrobě pak je vidět ochabující zahraniční poptávka. Slabší byla především produkce v elektrotechnickém a kovodělném průmyslu. Překvapivě odolný zůstává automobilový sektor, což se projevilo i na exportech a ve finále překvapivě vysokém přebytku srpnové bilance zahraničního obchodu, uzavřel Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
102.6
ČEZ
517
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
838
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
787
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
714
PHILIP MORRIS ČR
14400
O2 C.R.
225.5
UNIPETROL
382.5
VIG
633.5