Svátek má: Květoslava

Byznys

Velikost textu:

Rusko a Indie už nebudou obchodovat v dolarech

Rusko a Indie už nebudou obchodovat v dolarech

Rusko a Indie přejdou v transakcích na národní měny, snaží se tak vyhnout možným sankcím ze strany USA, píše Bloomberg.

Ilustrační foto
16. července 2019 - 06:20

Současně, jak je zdůrazněno v článku takový krok, zřejmě, stále neumožňuje stranám vyhnout se ekonomickým sankcím, Dillí bude pravděpodobně muset získat souhlas Donalda Trumpa.

Indie a Rusko se dohodly, že budou provádět platby za zakázky v oblasti obrany v národních měnách obou zemí, aby se vyhnuly americkým sankcím, uvádí agentura Bloomberg a cituje ruské a indické zdroje, které jsou si vědomy příslušných jednání mezi centrálními bankami Moskvy a Dillí.

Indická strana bude brzy schopna zaplatit Moskvě zálohu na dvě válečné lodě, které jsou nyní stavěny pro indické loďstvo v ruských loděnicích. Podle článku může nový mechanismus umožnit Indii, aby platila v rublech nebo rupiích v řadě obchodů s Ruskem, včetně smlouvy o zadávání veřejných zakázek uzavřené v říjnu minulého roku, vytvoření společného podniku pro výrobu vrtulníků Ka-226T a Ka-226T. čtyři válečné lodě pro indické loďstvo. Celkové náklady rusko-indických obranných smluv se odhadují na 10 miliard dolarů.

V poslední době je pro Rusko stále obtížnější udržet stejný objem prodeje ve svém nejvýznamnějším sektoru obrany: Od roku 2014 do roku 2018 se počet smluv o vojenských dodávkách uzavřených ruským vojenským průmyslovým komplexem se zahraničními partnery snížil celkem o 17%. Tato situace je zčásti spojena s iniciativami Washingtonu: v roce 2017 Spojené státy schválily tzv. Zákon o boji proti americkým oponentům prostřednictvím sankcí (CATSA), podle něhož vláda Spojených států může sankcionovat všechny fyzické a právnické osoby, které úmyslně uzavírají velké transakce se zbraněmi a zpravodajskými zařízeními. Brzy po přijetí zákona, centrální banka Indie pozastavila platby ruské straně o zakázkách v oblasti obrany.Podle CATSA je výsadou rozhodnout, zda je obranná transakce „významná“ a měla by být potrestána hospodářskými opatřeními, nejen ministerstvo zahraničí USA, ale i americký  prezident v souladu s dalším zákonem z roku 2019 má pravomoc udělovat konkrétním zemím sankce. Dillí bude muset pravděpodobně  ještě dostat povolení od amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby se vyhnulo americkým sankcím. Přejít na rusko-indická platidla, na rubl a rupií není důležité, protože „nákup vojenského zařízení z Rosoboronexportu je porušením zákona, bez ohledu na to , zda  země prodávají za  dolary, pesos nebo rupie.  Nedá se také předpokládat, že by Trump osvobodil Dillí od sankcí, protože takový krok by vytvořil “nepřiměřený precedens”.

Navzdory skutečnosti, že Indie v posledních letech posílila vazby se Spojenými státy, je strategickým partnerem Moskvy od sovětských časů, a to navzdory klesajícímu prodeji ruského vojenského průmyslového komplexu, ruské výrobky od roku 2014 do roku 2018 tvořily 58% celkového dovozu zbraní do Indie. Současně indické úřady opakovaně uvedly, že navzdory tlaku ze strany Washingtonu považují dohodu o koupi ruských komplexů S-400 za strategicky důležitou a pokusí se získat podporu Donalda Trumpa, aby nespadly pod sankce.

(rp,prvnizpravy.cz,rt,bloomerg,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
103.6
ČEZ
503.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
829
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
799.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
702
PHILIP MORRIS ČR
14520
O2 C.R.
234
UNIPETROL
382.5
VIG
637.5