Svátek má: Lada

Byznys

Velikost textu:

Rusko a Indie už nebudou obchodovat v dolarech

Rusko a Indie už nebudou obchodovat v dolarech

Rusko a Indie přejdou v transakcích na národní měny, snaží se tak vyhnout možným sankcím ze strany USA, píše Bloomberg.

Ilustrační foto
16. července 2019 - 06:20

Současně, jak je zdůrazněno v článku takový krok, zřejmě, stále neumožňuje stranám vyhnout se ekonomickým sankcím, Dillí bude pravděpodobně muset získat souhlas Donalda Trumpa.

Indie a Rusko se dohodly, že budou provádět platby za zakázky v oblasti obrany v národních měnách obou zemí, aby se vyhnuly americkým sankcím, uvádí agentura Bloomberg a cituje ruské a indické zdroje, které jsou si vědomy příslušných jednání mezi centrálními bankami Moskvy a Dillí.

Indická strana bude brzy schopna zaplatit Moskvě zálohu na dvě válečné lodě, které jsou nyní stavěny pro indické loďstvo v ruských loděnicích. Podle článku může nový mechanismus umožnit Indii, aby platila v rublech nebo rupiích v řadě obchodů s Ruskem, včetně smlouvy o zadávání veřejných zakázek uzavřené v říjnu minulého roku, vytvoření společného podniku pro výrobu vrtulníků Ka-226T a Ka-226T. čtyři válečné lodě pro indické loďstvo. Celkové náklady rusko-indických obranných smluv se odhadují na 10 miliard dolarů.

V poslední době je pro Rusko stále obtížnější udržet stejný objem prodeje ve svém nejvýznamnějším sektoru obrany: Od roku 2014 do roku 2018 se počet smluv o vojenských dodávkách uzavřených ruským vojenským průmyslovým komplexem se zahraničními partnery snížil celkem o 17%. Tato situace je zčásti spojena s iniciativami Washingtonu: v roce 2017 Spojené státy schválily tzv. Zákon o boji proti americkým oponentům prostřednictvím sankcí (CATSA), podle něhož vláda Spojených států může sankcionovat všechny fyzické a právnické osoby, které úmyslně uzavírají velké transakce se zbraněmi a zpravodajskými zařízeními. Brzy po přijetí zákona, centrální banka Indie pozastavila platby ruské straně o zakázkách v oblasti obrany.Podle CATSA je výsadou rozhodnout, zda je obranná transakce „významná“ a měla by být potrestána hospodářskými opatřeními, nejen ministerstvo zahraničí USA, ale i americký  prezident v souladu s dalším zákonem z roku 2019 má pravomoc udělovat konkrétním zemím sankce. Dillí bude muset pravděpodobně  ještě dostat povolení od amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby se vyhnulo americkým sankcím. Přejít na rusko-indická platidla, na rubl a rupií není důležité, protože „nákup vojenského zařízení z Rosoboronexportu je porušením zákona, bez ohledu na to , zda  země prodávají za  dolary, pesos nebo rupie.  Nedá se také předpokládat, že by Trump osvobodil Dillí od sankcí, protože takový krok by vytvořil “nepřiměřený precedens”.

Navzdory skutečnosti, že Indie v posledních letech posílila vazby se Spojenými státy, je strategickým partnerem Moskvy od sovětských časů, a to navzdory klesajícímu prodeji ruského vojenského průmyslového komplexu, ruské výrobky od roku 2014 do roku 2018 tvořily 58% celkového dovozu zbraní do Indie. Současně indické úřady opakovaně uvedly, že navzdory tlaku ze strany Washingtonu považují dohodu o koupi ruských komplexů S-400 za strategicky důležitou a pokusí se získat podporu Donalda Trumpa, aby nespadly pod sankce.

(rp,prvnizpravy.cz,rt,bloomerg,foto:arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
89.6
ČEZ
466.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
522
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
533
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
690
PHILIP MORRIS ČR A
13260
O2 C.R.
219
UNIPETROL
382.5
VIG
495