Svátek má: Zuzana

Byznys

Velikost textu:

Růst průmyslových cen v září opět zpomalil

Růst průmyslových cen v září opět zpomalil

Ceny průmyslových výrobců v září vzrostly meziměsíčně o 0,1 %, což v meziročním vyjádření dává nárůst o 1,9 %.

Ilustrační foto
16. října 2019 - 09:50

Jedná se tak o nejnižší růst od května minulého roku, upozornil analytik Komernčí banky František Táborský.

Oproti srpnu vzrostly ceny v ropném průmyslu a potravinářství. Naopak ceny klesly v chemickém průmyslu či výrobě plastů. Celkově lze však hovořit o přibližné stagnaci cen napříč průmyslem. To je odrazem stabilních cen ropy na světových trzích v daném období s výjimkou krátkodobého nárůstu spojeného s útoky na rafinérie v Saudské Arábii a zpomalením tuzemské průmyslové výroby.

Zdražování pokračovalo v ostatních sektorech. V zemědělství vzrostly oproti srpnu ceny o 2,4 %, za čímž stojí skokový nárůst cen masa, který přetlačil výrazný pokles cen zeleniny v závěru sklizní. Ceny ve službách vzrostly meziměsíčně o 1,2 %, což je jedno z nejvyšších temp za poslední roky. Nárůst cen služeb je viditelný i v cenách spotřebitelských cen, kde je v současnosti hlavním tahounem inflace. Pokračoval i růst cen ve stavebnictví, které po letním zpomalení dynamiky opět zrychlil na 0,6 % oproti předchozímu měsíci. I přes rekordní růst stavební produkce v loňském roce a letošní zpomalení, zůstává převis poptávky nad nabídkou vysoký a nadále tlačí na růst cen ve stavebnictví.

Vzhledem k tomu, že ceny ropy zůstávají relativně nízko a podle nás v blízké době neporostou, průmyslové ceny v eurozóně dokonce meziročně klesají a domácí inflační tlaky začínají slábnout, zpomaluje i tempo růstu cen primárních okruhů. Pro následující měsíce očekáváme další zpomalení, což indikuje, že letošní průměrný růst průmyslových cen bude lehce pod třemi procenty, což je o něco méně než jsme očekávali a přibližně v souladu s prognózou ČNB. Podle nás tak tento vývoj cen v ekonomice a jejich prognóza nedává prostor ČNB pro úvahy o zvyšování či snižování úrokových sazeb, uzavřel František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
89.1
ČEZ
471.5
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
520
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
529
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
680
PHILIP MORRIS ČR A
13180
O2 C.R.
219.5
UNIPETROL
382.5
VIG
495.4