Svátek má: Nikola

Byznys

Velikost textu:

Růst průmyslových cen v září opět zpomalil

Růst průmyslových cen v září opět zpomalil

Ceny průmyslových výrobců v září vzrostly meziměsíčně o 0,1 %, což v meziročním vyjádření dává nárůst o 1,9 %.

Ilustrační foto
16. října 2019 - 09:50

Jedná se tak o nejnižší růst od května minulého roku, upozornil analytik Komernčí banky František Táborský.

Oproti srpnu vzrostly ceny v ropném průmyslu a potravinářství. Naopak ceny klesly v chemickém průmyslu či výrobě plastů. Celkově lze však hovořit o přibližné stagnaci cen napříč průmyslem. To je odrazem stabilních cen ropy na světových trzích v daném období s výjimkou krátkodobého nárůstu spojeného s útoky na rafinérie v Saudské Arábii a zpomalením tuzemské průmyslové výroby.

Zdražování pokračovalo v ostatních sektorech. V zemědělství vzrostly oproti srpnu ceny o 2,4 %, za čímž stojí skokový nárůst cen masa, který přetlačil výrazný pokles cen zeleniny v závěru sklizní. Ceny ve službách vzrostly meziměsíčně o 1,2 %, což je jedno z nejvyšších temp za poslední roky. Nárůst cen služeb je viditelný i v cenách spotřebitelských cen, kde je v současnosti hlavním tahounem inflace. Pokračoval i růst cen ve stavebnictví, které po letním zpomalení dynamiky opět zrychlil na 0,6 % oproti předchozímu měsíci. I přes rekordní růst stavební produkce v loňském roce a letošní zpomalení, zůstává převis poptávky nad nabídkou vysoký a nadále tlačí na růst cen ve stavebnictví.

Vzhledem k tomu, že ceny ropy zůstávají relativně nízko a podle nás v blízké době neporostou, průmyslové ceny v eurozóně dokonce meziročně klesají a domácí inflační tlaky začínají slábnout, zpomaluje i tempo růstu cen primárních okruhů. Pro následující měsíce očekáváme další zpomalení, což indikuje, že letošní průměrný růst průmyslových cen bude lehce pod třemi procenty, což je o něco méně než jsme očekávali a přibližně v souladu s prognózou ČNB. Podle nás tak tento vývoj cen v ekonomice a jejich prognóza nedává prostor ČNB pro úvahy o zvyšování či snižování úrokových sazeb, uzavřel František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
102.6
ČEZ
517
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
838
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
787
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
714
PHILIP MORRIS ČR
14400
O2 C.R.
225.5
UNIPETROL
382.5
VIG
633.5