Svátek má: Filip

Byznys

Velikost textu:

Šedesát let neuvěřitelné kariéry Karla Gotta kotví na lodi na Vltavě

Šedesát let neuvěřitelné kariéry Karla Gotta kotví na lodi na Vltavě

Patrně poprvé se naskýtá  v Praze  možnost na jednom místě projít 60 let neuvěřitelné kariéry Karla Gotta. Na lodi k tomu vybavené zájemci uvidí všech 41 Gottových Slavíků, ocenění za vítězství v televizní anketě TýTý, zlaté, a dokonce i diamantové desky od českých, ale také zahraničních vydavatelů.

K výstavě vyšla číslovaná edice gramofonových desek
18.červen 2017 - 09:47

Sledovat kariéru  Karla Gotta patří  nepochybně do oblasti kultury, ale i byznysu. Výstava umístěná na lodi to potvrzuje.

Prvnizpravy.cz byly na místě děje ...


Jako živý na vás pohovoří Karel Gott z této obrazovky

Dokumenty z počátku kariéry zpěváka

Titulní stránka časopisu Mladý svět z roku 1969

Takhle vypadaly gramofonové desky vydávané před desetiletími

První LP deska Karla Gotta

Trofeje českých slavíků pohromadě

Takhle vypadá loď, na které je umístěna výstava o Karlu Gottovi

Vstup na výstavu o Karlu Gottovi


Pořadatelé zdůrazňují, kde jinde než na výstavě  uvidíte zlaté, a dokonce i diamantové desky od českých, ale také zahraničních vydavatelů a to za statisíce až miliony prodaných kusů nahrávek, dále kostýmy, ve kterých Karel Gott vystupoval nebo exponáty z osobního zpěvákova archivu.

Výstavní panely obsahují cenné dokumenty, kterých tu je vystavených více než 1 000 exponátů. Fanoušci tu však zjistí také to, co třeba o  životě Karla Gotta nevěděli. Jsou tu fotografie ze setkání s Johnem Lennonem, dozvíte se,  co zpěvák  čte a četl a co jej baví. K vidění na výstavě jsou  osobní oblíbené kazety Karla Gotta, které pouštěl přátelům na setkání s nimi, knihy, do nichž se noří a u nichž odpočívá.

Jsou k vidění i výstřižky z dobového tisku a titulní stránky časopisů jako jsou Svět socialismu, Svět sovětů nebo ukázky pravidelného seriálu uveřejňovaného  na stránkách časopisu Československý voják. 

V Praze na náplavce Rašínova nábřeží je k vidění výstava Gott , My Life

Ke slyšení a k pozorování atmosféry jednotlivých etap Gottovy éry je tu pro diváky připraveno  více než 120 minut vzpomínkových videí.
 
Diváci si mohou poslechnout, co o zpěvákovi řekl Gustav Husák poté, co se začalo hovořit o emigraci Karla Gotta na přelomu šedesátých a sedmdesátých let, zároveň je to k poslechu  i rozhovor se zpěvákem krátce poté, co se vrátil  zpět do Československa.

Uvidíte rovněž  společný zpěv dvou Karlů Gotta a Kryla  tehdy československé hymny v roce 1989 na Václavském náměstí i zpěvákův projev na setkání kolegů z populární hudby odsuzující Chartu 77. Také tu je k vidění spis státní bezpečnosti , který byl vedený proti zpěvákovi.

Mozaika výstřižků, kterou si tu bez jakéhokoliv komentáře nebo popisků můžete prohlížet v desítkách exemplářů a jejich titulky, pokud se tak už nestalo, si přímo žádá  o zpracování v podobě studie ve formě třeba  bakalářské práce.

Na své si přijdou i ti, co se zajímají o zvukařskou, záznamovou nebo rozhlasovou techniku, když si budou prohlížet dobové přístroje.

Vstup na výstavu není zadarmo, ale je dobré vědět, že vstupenky jsou výrazně levnější ve všední dny než ty, které se prodávají o víkendu.

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)