Svátek má: Kryštof

Byznys

Velikost textu:

Trh aut se začíná stabilizovat

Trh aut se začíná stabilizovat

Česká ekonomika si, zdá se, v prvním čtvrtletí letošního roku vedla nad očekávání dobře.

Petr Dufek, analytik ČSOB
17. května 2019 - 09:50

Podle předběžného odhadu její půlprocentní mezikvartální růst v úvodu roku nemusí v porovnání s výsledky loňského roku sice vypadat až tak impozantně, nicméně ve srovnání s tím, co napovídaly měsíční statistiky a zvláště pak soft indikátory, je to velmi solidní výsledek, uvedl Petr Dufek, analytik ČSOB.

Podrobnosti sice zatím k dispozici nejsou, avšak komentář statistiků, že k růstu přispěl především zpracovatelský průmysl, je sám o sobě docela překvapující. Ať už z pohledu tvrdých dat, PMI nebo produkce největšího tuzemského průmyslu – výroby automobilů.

Právě automobilky se příliš dobrými výsledky v prvním kvartále chlubit nemohou, když jejich výroba, tuzemské prodeje i export klesaly. Jenže jedna věc je počet vyrobených aut a druhá je pak přidaná hodnota, která se do HDP započítává a která se po obměně modelů může docela lišit. Na to, jak to však ve skutečnosti bylo, si ovšem budeme muset počkat až do konce května, kdy statistický úřad zveřejní více podrobností o vývoji ekonomiky v prvním kvartále.

V mezičase však můžeme sledovat alespoň to, jak jdou auta nejenom v tuzemsku, ale i v celé EU vlastně na odbyt. Dnes zveřejněná čísla napovídají, že se prodeje (registrace) nových osobních vozů začínají na tomto trhu stabilizovat. V dubnu totiž meziročně poklesly už jen o 0,4 % a dokonce tři z pěti největších národních trhů vykazují mírný nárůst.

Celkové výsledky od začátku roku jsou sice ještě v mínusu, nicméně dřívější propad se začíná zmírňovat a trh jako takový má šanci se už poměrně brzy stabilizovat. Uvidíme sice ještě velké výkyvy v měsíčních výsledcích, zvlášť meziroční srovnání bude kolísat, protože loňské zavedení tvrdších emisních limitů s jednotlivými čísly pořádně zamíchaly, nicméně na celkovém trendu se nic měnit nemusí. A to by rozhodně byla dobrá zpráva pro tuzemské výrobce a vlastně i pro celou českou ekonomiku, dodal která byla doposud na automobilkách bytostně závislá. Asi nejvíce v celé EU, dodal Petr Dufek.

(pd, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)