Svátek má: Svatoslav

Byznys

Velikost textu:

Tuzemská ekonomika ve třetím čtvrtletí oživla

Tuzemská ekonomika ve třetím čtvrtletí oživla

Včerejší data z americké ekonomiky a jednání ECB zlomily předchozí několikadenní propad finančních trhů. Dnes však určí další směřování série údajů HDP z Evropy.

Ilustrační foto
30. října 2020 - 09:45

Německá ekonomika podle nás zaznamenala díky mírnějšímu poklesu v druhém čtvrtletí i mírnější oživení ve čtvrtletí třetím. Pro zbytek eurozóny ale očekáváme mezikvartální dvouciferné růsty. To by se mělo odrazit i na celkových číslech měnové unie, sdělil František Táborský, analytik Komerční banky.

Podobný obrázek zveřejní i Český statistický úřad pro tuzemskou ekonomiku. Poslední měsíční data ukazují na solidní růst, nicméně hlavní obavy budí závěr roku, v kterém se projeví aktuální nová vládní protipandemická opatření. Eurozóna i nadále zůstává v deflačním pásmu a ani nadcházející měsíce na tom nic nezmění. Koruna umazala ztráty předchozích dní a vyčkává na další impulz z domácí ekonomiky. Agentura S&P dnes zveřejní hodnocení tuzemské ekonomiky.

Eurozóna zůstává v deflaci

První odhad HDP za třetí čtvrtletí by v Německu měl ukázat silné oživení ekonomiky. Po hlubokém poklesu o 9,7 % q/q by měl následovat nárůst o 6,8 % q/q. Měsíční data ukazují, že největším tahounem by měla být spotřeba domácností. Maloobchodním tržbám se výrazně dařilo, zatímco průmysl podporoval růst o něco méně. I tak ale objednávkové knihy jsou dostatečně zaplněné a zásoby klesají. To by napovídalo, že i čtvrté čtvrtletí by z pohledu průmyslu nemuselo být špatné. Pozitivním překvapením je i německý trh práce, kde míra nezaměstnanosti klesá rychleji, než se očekávalo.

HDP za třetí čtvrtletí dnes zveřejní i Český statistický úřad. Po jarním poklesu ekonomiky o 8,7 % q/q očekáváme nárůst o 5,3 % q/q. Podle dostupných měsíčních indikátorů se dařilo průmyslu i odvětví obchodu, kde k poměrně rychlému oživení ekonomické aktivity docházelo již krátce po uvolnění restriktivních vládních opatření na jaře a tento trend pokračoval také během léta. Pomohla obnovená chuť domácností spotřebovávat, která se překvapivě odrazila i ve slušných prodejích automobilů. Dobře nastartovanou ekonomiku však s příchodem podzimu zastavila druhá vlna koronaviru. Tuzemské hospodářství tak v posledním čtvrtletí letošního roku nejspíše znovu klesne a velká část či celé oživení ze třetího čtvrtletí přijde vniveč. Pro letošní rok očekáváme pokles tuzemské ekonomiky o více než 7 %.

Dnešní sérii zveřejnění HDP pak zakončí eurozóna. Po mezikvartálním propadu o 11,8 % v druhém čtvrtletí očekáváme pro třetí čtvrtletí oživení o 10,7 %. Hlavním tahounem by měla být Francie, následovaná Španělskem a Itálii. Německo paradoxně díky lepšímu výsledku v druhém čtvrtletí v mezinárodním srovnání zaostává. Celkově nás ale současný vývoj nutí revidovat letošní propad eurozóny z -6,6 % na -7,3 %.

Inflace v eurozóně by po zářijovém propadu na nejnižší úroveň v historii (-0,3 % y/y) měla zůstat stabilní. Jen o desetinu výš na 0,3 % by měla zrychlit jádrová inflace. Poslední data z jednotlivých zemí však ukazují, že výsledek může být o něco nižší. Na obdobných hodnotách by však měla celková i jádrová inflace setrvat i po zbytek roku a v příštím roce by měla jen mírně zrychlit na 0,8 %, resp. 0,7%.

Dnes po konci obchodování na finančních trzích zveřejní ratingová agentura S&P své hodnocení tuzemské ekonomiky. Stejně jako v případě ostatních agentur i zde vidíme riziko zhoršení výhledu či snížení celého ratingu České republiky. Zásadní ale bude, do jaké míry projde změnou nová prognóza agentury S&P pro tuzemské veřejné finance. Ta stávající totiž počítá s výrazně optimističtějším vývojem v následujících letech ve srovnání s naší prognózou.

Koruna umazává ztráty předchozích dní

Německé spotřebitelské ceny potvrdily další pokles, když v říjnu vykázaly meziroční tempo -0,5 %. Ve spojení se slabšími daty ze Španělska se zdá, že i celkové číslo za eurozónu bude nižší, než jsme původně očekávali. ECB včera podle očekávání ponechala nastavení měnové politiky beze změny. S dalšími kroky chce vyčkat až na prosincovou makroekonomickou prognózu. Rada guvernérů však vidí rizika dalšího vývoje jasně směrem dolů. Pro následující měsíce bude podle prezidentky Lagardové zásadní vývoj pandemie a případné vakcíny, a vývoj kurzu eura. Podle jejího vyjádření je však již dnes téměř jisté, že dojde ke změně nastavení měnové politiky na prosincovém zasedání. To je v souladu i s naší prognózou dalšího navýšení nákupů finančních aktiv. Celkové vyznění tiskové konference tak bylo silně holubičí, což se ukázalo i na následné reakci trhu. Americké HDP za třetí čtvrtletí lehce pozitivně překvapilo, když vykázalo nárůst o 33,1 % q/q anualizovaně. Hlavním tahounem podle očekávání byla spotřeba domácností. Rychlé oživení vykázaly ale i soukromé investice či stavebnictví.

Euro vůči americkému dolaru včera ztratilo 0,70 % a vrátilo se na nejslabší hodnoty od konce září, tj. 1,166 USD/EUR. Za tím stojí právě kombinace holubičího zasedání ECB a lepších dat z americké ekonomiky. Obecně pro finanční trhy ale včerejší zprávy přinesly úlevu po předchozích několikadenních propadech pramenících ze zavádění dalších bezpečnostních opatření v Německu a Francii. Region tak i přes slabší euro umazává ztráty předchozích dní. Nejvíce si polepšila koruna se ziskem 0,3 % vůči společné evropské měně. Svůj pokles zastavily i korunové úrokové sazby a celý trh se tak stabilizuje. Dnes však budou trhy sledovat výsledky HDP jednotlivých zemí včetně České republiky, které by měly vyslat impulz, kam by se měly trh vydat, dodal František Táborský.

(ft, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
104.6
ČEZ
460
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK A
646.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERČNÍ BANKA
601
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
778
PHILIP MORRIS ČR A
14560
O2 C.R.
242.5
UNIPETROL
382.5
VIG
529