Svátek má: Ferdinand

Politika

Velikost textu:

Janek Ledecký: Ježíšmarjá, ta katolická církev to ukradla, to je celý!

Janek Ledecký: Ježíšmarjá, ta katolická církev to ukradla, to je celý!

Populární hudebník Janek Ledecký patří mezi významné  hvězdy populární hudby a tvůrce muzikálů.   Hudbou se živí celý život i když je vystudovaný právník. "Jako rodina si všechno děláme po svém a to může některým lidem vadit," řekl v rozhovoru pro Český rozhlas plus.

Janek Ledecký
21. dubna 2019 - 15:01

"Hned od státnic, které jsem udělal na právech, jsme odjeli se Žentourem na turné a za směšné peníze.  Takže jsem nikdy nenastoupil do nějakého zaměstnání," řekl posluchačům o počátcích své kariéry.


"Poslední doba, kdy jsem měl nějaké zaměstnání, byla v nultém ročníku. To jsem myl 8,5 hodiny denně černé nádobí na koleji Větrník. Od té doby mám nepřetržitou dovolenou. Když nemáte týden rozdělený na pracovní dny a dny volna a děláte, co vás baví, tak je to dobré, ne?“ dodal známý český tvůrce muzikálů.

Zpěvák, kytarista a skladatel Janek Ledecký je ženatý a má dvě děti. Jeho dcera Ester je úspěšná sportovkyně, syn Jonáš komiksový tvůrce, výtvarník a hudebník.

Po vyprávění o sportování své dcerky Ester Ledecké  se diskuse přenesla na politiku a církevní restituce. 

Jankovi Ledeckému bylo připomenuto, že   v roce 2012 inicioval petici proti církevním restitucím. K tématu se opět vrátil  a řekl, jaký má  svůj postoj k církvím i obecně.

"Já církve považuji v podstatě za politické partaje, které jsou obohacené iracionálním prvkem. A tyto partaje fungují tak skvěle a tak dlouho, protože všichni mají prostě vítr ze smrti. Ty církve oproti komunistům nebo socanům, nebo nějaké jiné partaji nabízejí lidem nějaké takové řešeníčko, to je prima, ne?“ okomentoval svůj postoj.


K tématu restitucí katolické církve pak řekl, že většinu církevního majetku získala po Bílé hoře katolická církev tak, že jej ukradla.

"Před bitvou na Bílé hoře bylo 80 % české populace protestantů a v roce 1625 bylo 80 % české populace katolíků. Celá ta interpretace toho, jak sem přišla ta švédská vojska a jak to tu rabovala... to ne. Švédská vojska byla placená hrabětem Kolovratem a šla si pro to, co tady ti katolíci zabavili. Ježíšmarjá, ta katolická církev to ukradla, to je celý! Neříkám, že vše, ale bylo toho hodně," dodal  Janek Ledecký. 

Na dotaz,  zda tohle říká jako právník, oznámil, že „hrabání v historii je mým  koníčkem. Neříkám, že by katolické církvi nemělo být nic vráceno. Ale rozhodně ne tímto plošným způsobem, kterým to bylo nastaveno," řekl Ledecký na rozhlasových vlnách stanice Český rozhlas plus. 

Odmítl se však  vyjadřovat ke zdanění  finanční náhrady.

"Jako právník k tomu nemám dostatečné podklady, ani vzdělání,“ aby jedním dechem moderátorce  zopakoval, že za svým  názorem z roku 2012 si stále stojí. "Ten mám furt, tak zde historicky vnímám úlohu celé církve,“ řekl v rozhovoru Janek Ledecký.

Další odpovědi Janka Ledeckého byly na otázky k jeho umělecké činnosti ale i k jeho sportování.

"Jako rodina si všechno děláme po svém a to může některým lidem vadit," řekl v rozhovoru pro Český rozhlas plus, který doporučujeme si poslechnout celý zde... .


(ps, Plus rozhlas.cz, Prvnizpravy.cz, foto: ps)