Svátek má: Laura

Politika

Velikost textu:

Po vlně mediálního lynče senátorky Hamplové přišlo i zastání

Po vlně mediálního lynče senátorky Hamplové přišlo i zastání

Pavel Novotný (ODS) se velmi nevybíravě pustil do senátorky Jany Zwyrtek Hamplové, která měla podle tvrzení některých médií hovořit o segregaci romských školáků. Ona to ale odmítá a pár slov napsala i k "emotivnímu výkalu" Novotného. 

Jana Zwyrtek Hamplová
2. dubna 2023 - 13:05

O co šlo? Starosta městské části Praha Řeporyje Pavel Novotný na svém twitteru šokujícím a vulgárním způsobem okomentoval článek publikovaný na serveru novinky.cz o tom, že se Jana Zwyrtek Hamplová vyslovila pro vytváření samostatných školních tříd pro romské děti. Podle senátorky je nereálné, aby se děti vzdělávaly společně, „protože bychom ubližovali těm dětem, které nejsou zvyklé na určité etnikum“. Přišla proto s myšlenkou, že „kdyby se udělaly samostatné třídy pro romské děti, vybudujeme jim ty rovné šance do budoucna“.

Vyjádření senátorky se neobešlo bez kritiky ze strany lídrů vládních stran, zmocněnkyně pro lidská práva, ale i od samotných Romů. Jana Zwyrtek Hamplová však na svém facebooku vzkázala, že oddělené třídy pro romské děti nenavrhovala. 

„Popisovala jsem pouze mnoho problematických situací o diskriminaci formální a skutečné, o které se nemluví. Protože ty situace reálně existují a dopadají na dané regiony. Žasnu, co je u nás možné. Ještěže už jim normální lidi nevěří ani slovo. Asi jako kdysi Rudému právu,“ napsala senátorka k článku, který vyšel konkrétně na Seznamu.

Novotný vyjádření senátorky označil velmi nevybíravým a vulgárním způsobem za rasistické. 
 
„Zwyrtek je rasistická píča. Tweet jsem psal já a jsem vědom, že o ženě bych takto mluvit neměl. Ubohá, rasistická píča!“ ve svém tweetu na sociální síti Novotný. 


Na Novotného tweet zareagovala i sama senátorka. 

„Nic lepšího nemohl onen pán udělat. Po jeho vulgárních urážkách přišla taková vlna podpory, že mám moc krásnou neděli. Petru Holcovi, který se mne veřejně proti úrovni ála Řeporyje zastal, moc děkuji, a vám všem, kteří jste tak učinili formou sms a mailem atd. děkuji rovněž. Mohu vás současně ujistit, že výroky daného typu daného člověka po mne sjíždějí jako kapky vody po oleji - nikdo podobných lidských kvalit mne prostě urazit nemůže. Prosím proto - neubližujte mu, když ho při jízdách tou hezkou obcí potkáte (jak mi píšete), já si totiž myslím, že on za to, co říká, už chudák ani nemůže. Jen se ještě nedostal do rukou těm správným odborníkům. Necítím proto vůči němu zášť, jen lítost. Hezkou neděli, a ještě jednou vám všem děkuji!“ napsala ještě senátorka k Novotnému tweetu.

Novotného vulgární tweet nezůstal na sociálních sítích bez odezvy a na obranu senátorky proti Novotnému vystoupil například známý politický komentátor Petr Holec, jenž se s politikem dostal do střetu. 

„Hele, ty nemůžeš nikoho urazit, takže se dál v klidu válej v tom svým mentálním hovnocucu. Takhle je svět jedině v pořádku,“ napsal pod Novotného tweet Petr Holec.

Také jsme psali:

Senátorka Hamplová na svém facebooku ještě uvedla, že onu jednu větu, která byla podle ní zneužita provládními médii k mému dalšímu mediálnímu lynči, zejména po její otevřené podpoře olympionika Davida Svobody, vysvětlí v nastupujícím týdnu v jednom TV vysílání. 

„Jak jinak než v klidu, neb hysterii ráda ponechávám do titulků tomu pražskému provládnímu novinářskému etniku. Zavčas zveřejním, kdy a kde to vysílání bude,“ dodala Hamplová.

Pavel Novotný - smutná vizitka ODS

Pavel Novotný je již několik let nechvalně známou figurkou ODS, který už za svá vyjádření dostal v minulosti podmínku a i nyní čelí několika trestním oznámením. 

Je to smutná vizitka nejsilnější vládní strany ODS, která schvalováním jeho vyjádření a vulgarit často za hranou zákona schvaluje a hrdě se k němu hlásí. Premiér Fiala nám tím vlastně všem vzkazuje, jaké morální hodnoty on i jeho vláda zastává.

Nedávná Novotného slova o vraždění, vyhánění a shazování z útesu příslušníků českého národa ale naštěstí nezůstala bez odezvy. Kromě podnikatele a komunálního politika Jana Čížka na starostu z ODS podal trestní oznámení i advokát Radek Suchý. Kromě hanobení národa se dle něho Novotný mohl dopustit i navádění k trestnému činu a podněcování k nenávisti. Suchý upozornil, že Novotný má vysokou sledovanost, fotili se s ním i prezidentští kandidáti Pavel a Nerudová a vzhledem ke své minulosti by si měl být vědom toho, co říká.

Jak jsme již dříve informovali, řeporyjský starosta Novotný natočil nedávno video, v němž mimo jiné vyzval k vystřílení, házení z útesu, vyslání do války a věšení Čechů. A také velmi specificky. 

„Vás Čechy v noci vyhnat z baráku, zabít dítě, ženu podříznout, zapálit vám barák a nakopat vás do tý prdele, abyste pochopili, co to je válka… národ nevděčných udavačskejch prasat,“ prohlásil ve svém videu před časem Novotný.

Suchý napsal, že mu je Novotného sice spíše líto, ale právě pro jeho veřejné angažmá je potřeba a namístě mu ukázat hranice, přes které nemůže jít nikdo z nás.

„Ještě si v té souvislosti musím povzdechnout nad tím, když si uvědomím v době inaugurace českého prezidenta, jak se u něj před volbami netrhly dveře a kandidáti jako generál Pavel nebo profesorka Nerudová či premiér Fiala měli potřebu se mu vetřít do přízně. Cosi to o nich vypovídá. O jejich inteligenci i politickém vkusu. Omlouvám se za ostřejší výrazivo, ale na existenci, jako je Novotný, nedokážu reagovat jinak. Trestní oznámení podám i přes svou vrozenou toleranci,“ napsal nedávno advokát Suchý. 

Trestní oznámení na řeporyjského starostu Suchý skutečně podal v polovině března za hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob, ale také za podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, podněcování k trestnému činu, výtržnictví nebo případně k jinému trestnému činu. A jak také jak napsal věří, že i přes politizaci české justice nad tím trestním oznámením tentokrát orgány činné v trestní řízení opět jen nemávnou rukou.
 
(jar, prvnizpravy.cz, foto: red.)Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
49%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
26%