Svátek má: Brigita

Politika

Velikost textu:

Roček: Splní se sen? Půjde Fiala z kola ven?

Roček: Splní se sen? Půjde Fiala z kola ven?

Členové ODS jsou příjemně překvapeni výsledkem voleb do poslanecké sněmovny. Ústecký politolog Daniel Kroupa z ústecké univerzity UJEP v tom nevidí nic převratného: „Postavili se na nohy, ale polepšili si jenom o 3 %.“

Petr Fiala, předseda ODS
4. listopadu 2017 - 07:20

Renesanci ODS naznačily již i výsledky krajských voleb v Ústeckém kraji. Na jednání Oblastního sněmu ODS Ústí nad Labem 23. listopadu 2016 v Národním domě v Ústí nad Labem při zhodnocení volební kampaně hovořili ústečtí lídři ODS o nečekaně dobrém výsledku krajských voleb. Píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček.

Politologové Zdeněk Zbořil a Jan Kubáček se shodli: ODS pomohlo, že odešli z politické scény hlavní figury spojené s aférami. Zatím, co ODS si již částečně prošla strašlivým propadem, ČSSD jednající s podobnými praktikami jako dříve ODS, se tvrdě propadla až na dno teprve letos, jak ukázaly letošní  parlamentní volby.


Půjde z kola ven?
Přesto slušná celostátní pozice ODS po volbách vyvolává i vrásky na čele. Podle oslovených členů ODS uvažovali o variantě: Na základě ne moc dobrých výsledků ve volbách by mohli vyhodit Petra Fialu z trůnu předsedy strany. Jenže, nastal problém, protože volební výsledky jsou lepší než doufali.

Tyto hlasy zaznívají i z Ústeckého kraje. Oficiálně ale svůj názor nikdo z členů ODS říci nechce.

Proč v kuloárech roste touha vyhodil Fialu z předsednického postu? Prý, když nehovoří na veřejnosti, je mezi svými lidmi diktátorský, netolerantní a celkově sílí pocit, že je Fiala pro praktickou politiku nepoužitelný. Je prý spíše na intelektuální povídání o ničem, než pro skutečnou politikou práci.

„Procentuální výsledek v říjnových volbách celorepublikově sice není žádný velký zázrak, ale proti jiným stranám nakonec ODS dopadla vlastně velmi dobře. Kvůli relativně příjemnému výsledku voleb  bude větší problém Fialu zbavit vůdcovské pozice, pokud je tato tendence v ODS patrná,“ hodnotí ústecký soudní znalec a emeritní policejní psycholog Josef Kovářík rozpaky členů ODS hovořit veřejně o Fialovi.

V první televizní diskuzi lídrů stran a hnutí, které se dostaly po volbách do sněmovny, podle Zbořila více méně Fiala propadl, protože svými reakcemi spíše uzavíral dveře k jednání s kýmkoliv, snil tam o nějaké pravicové politice.

Kubáček byl vůči Fialovi tolerantnější, přece jenom Fiala patřil spíše do skupiny těch, kteří hovořili v televizní debatě k věci.


Rozdělení revíru?
Podle politologa Zbořila by si mohl Fiala rozdělit teritorium s Klausem mladším. Klaus by měl pražské teritorium a moravské teritorium by bylo Fialovo.

„Klaus mladší, podobně jako Fiala, také nepředstavuje pro ODS velké terno. Klaus mladší získal po Babišovi nejvíce preferenčních hlasů, ale veze se ve stínu svého otce, s jeho agendou. Má jenom málo svého aktuálního a přínosného,“ upozorňuje Zbořil.

Podle politologa Kubáčka se situace pro Fialu skutečně komplikuje. Tlaku na Fialu rozumí. Čeká ho těžká doba.

„Jednou možností je, že se dohodne s Klausem mladší a nechá mu lidovější agendu, aktivní komunikaci s lidmi. Fiala si nechá intelektuálnější agendu, prostě rozdělí si revír,“ hodnotí Kubáček první dojem ze situace. Vidí pozici Fialy podobně jako Zbořil.

Politolog Kroupa dodává: „Současný úspěch v poslaneckých volbách je výsledkem spolupráce či spojení křídla Fialy a Klause mladšího. Těžko posoudit kdo bude silnější a co podniknou dál,“ říká Kroupa.

Zbořil je radikálnější: „Pokud se ozývají hlasy, že je třeba Fialu z vedení ODS odstranit, je to celkem racionální uvažování. Osobně se domnívám, že v praktické politice ve sněmovně Fiala ODS nepomůže. Spíše naopak. Uvidíme v dalších týdnech.“


Jisté je, že mezi Klausem mladším a Fialou to jiskří. Klaus junior získal v Praze i v ODS největší počet preferenčních hlasů. Získal tak více hlasů než předseda strany Fiala.

Už se dal Klaus junior slyšet, že pokud by se ucházel o post předsedy strany, včas to oznámí.
Fiala médiím naopak řekl, že se Klausova nástupu po jeho úspěchu u voličů neobává.

Uvidíme, zda se sen některých členů ODS z Ústecka, že bude Fiala odstaven z vedení ODS na vedlejší kolej, stane skutečností.

(rp,františekroček,prvnizpravy.cz,foto:arch.)